Дайджест новин Енергетичної сфери за період з 27.12.2021 по 03.01.2022

Енергетика
Тижневий дайджест
27.12.2021-03.01.2022

Редакція Intelmag щоденно моніторить події і процеси, що відбуваються в Енергетичній сфері України, та виділяє з безмежного потоку найактуальніші — ті, які впливають на розвиток галузі та її трансформацію. У зазначеному матеріалі представлені події за період з 27.12.2021 по 03.01.2022.

НКРЕКП надала дозвіл на утворення єдиної торгової зони ОЕС України

На засідання НКРЕКП від 29 грудня було розглянуто 41 питання, кілька з них стосувались підготовки України до інтеграції з ENTSO-E. Однією з вимог інтеграції є проходження двох періодів ізольованої роботи, а така робота можлива в умовах єдиної енергосистеми як фізично, так і ринково. Саме тому утворення єдиної торгової зони «Об’єднана енергетична система України» є необхідністю. Поряд з цим повноцінне приєднання «Бурштинського енергоострову» до енергосистеми України може зменшити потребу імпорту електроенергії, але одночасно створить додаткові можливості для експорту електроенергії, а отже, імпорт збережеться. Найбільшим бенефіціаром розширення експортних воріт стане група компаній ДТЕК, що і так мала фактичну монополію на експорт саме з «Бурштинського енергоострову».

Уряд схвалив Національний план дій з енергоефективності на період до 2030 року

На засіданні Уряду, крім плану дій з енергоефективності на період до 2030 року, також було прийнято трирічний план заходів з його реалізації до 2023 року. Основною метою рішення є впровадження європейських підходів та стандартів енергоефективності (Директива 2012/27/ЄС «Про енергоефективність»). Планом передбачено щорічне скорочення кількості викидів вуглецю на 56,6 мільйонів тон. Результатом успішної реалізації Плану стане скорочення до 2030 року первинного (на 22,3%) та кінцевого (на 17,1%) споживання енергії. Національний план дій з енергоефективності може стати «дорожньою картою» для проєкту «Велика термомодернізація», ініційованого Президентом 1 грудня 2021 року. Жодні зміни не відбуваються безкоштовно, саме тому Планом передбачено орієнтовний бюджет — 56 мільярдів євро, що формуватиметься, найімовірніше, із залученням міжнародного фінансування та кредитування. Саме тому задля недопущення інсинуацій навколо грошових коштів, частину з них слід витратити на медійне висвітлення процесу підвищення енергоефективності.

НКРЕКП встановила «зелені» тарифи на електроенергію

Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, (НКРЕКП) встановила «зелені» тарифи на електроенергію, вироблену з альтернативних джерел. Відновлювальна енергетика — елемент енергосистеми України, що супроводжуватиме її в осяжному майбутньому. Збільшення потужностей ВДЕ — зобов’язання України перед ЄС. Однак у 2021 році саме тема «зеленого» тарифу та боргів перед ВДЕ-генераціями не полишала ЗМІ більш ніж на місяць. У своєму рішенні Регулятор визначив окрему вартість кожної кВт/год для різних ВДЕ генерацій, але середній ціновий показник (від 1,79 до 7,55 гривень за кВт/год) залишився на рівні 2021 року — 4,67 гривень за кВт/год. Попри стабільність «зеленого» тарифу, вартість усієї електроенергії зросте, оскільки збільшились окремі тарифоутворюючі елементи (тариф на диспетчеризація та передачу). Тобто проблема «зеленого» тарифу не вирішилась, а навпаки — збільшує кількість варіантів до зростання. Очікуємо супровідні рішення Уряду, що зможуть стабілізувати цінову політику на енергетичному ринку. Тим паче, що у травні 2022 року «соціальний» тариф припинить своє існування, і вартість електроенергії для непобутових споживачів (5-7 гривень за кВт/год і вище) впаде на плечі населення, що сплачувало в рази менше, ніж диктує ринок.

Кабмін погодив кандидатуру представника держави до наглядової ради ПАТ НЕК «Укренерго»

Представником держави у наглядовій раді НЕК «Укренерго» став Баранюк Олександр Мирославович — чинний директор громадської спілки «Розумні електромережі України» (ГС «РЕУ»), колишній держслужбовець Фонду державного майна України. Цікаво те, що у ГС «РЕУ» на керівній посаді Баранюк змінив Візіра Олександра Сергійовича — свого колишнього керівника з Фонду державного майна України. Остання відома посада Візіра О.С. — радник керівника ДП НАЕК «Енергоатом» Германа Галущенка. Зараз окремі ЗМІ повідомляють про його перебування на аналогічній посаді, але вже у Міненерго. Посилення команди міністра енергетики у підконтрольних Міненерго юридичних особах створює додаткові способи «приховування» прорахунків, як це було з аукціоном щодо доступу до міждержавних перетинів, на якому ДП НАЕК «Енергоатом» «злив» 460 мільйонів, а постачати електроенергію так і не почав. Саме «Укренерго» отримало ці кошти, однак не наважилось змінити порядок для виправлення фінансового прорахунку «Енергоатому». Втім, така можливість вже запроваджена НКРЕКП (не можеш підтвердити графік — не плати). Очікуємо на нового члена команди міністра в управлінні НЕК «Укренерго» і будемо оцінювати його роботу через призму інтересів приватних генерацій, адже Баранюк О. М. досі перебуває на керівній посаді у спілці, утвореній саме ними.

«Укргідроенерго» очолило рейтинг найприбутковіших державних компаній

За 2021 рік ПрАТ «Укргідроенерго» отримало 9,14 мільярдів гривень прибутку. Друге місце у рейтингу посіло ТОВ «Оператор газотранспортної системи України» з прибутком у 5,8 мільярдів гривень, третє — ДП НАЕК «Енергоатом» з 2,35 мільярдів гривень. Показники стабільні, але могли бути й кращими. Так, ПрАТ «Укргідроенерго» вже повідомляло про неефективність фінансового ПСО, що фактично «вимиває» кошти з компанії. Аналогічний результат демонструє і ДП НАЕК «Енергоатом». Показники, використанні для складання рейтингу, базуються на даних за 3 квартал 2021 року, а нове ПСО почало діяти вже у четвертому. Отже, кінцевий результат може змінитись не в позитивну сторону.

 

ІНШІ ПУБЛІКАЦІЇ