Дайджест новин Енергетичної сфери за період з 11.12.2021 по 18.12.2021

Енергетика
Тижневий дайджест
11 - 18 грудня 2021

Редакція Intelmag щоденно моніторить події і процеси, що відбуваються в Енергетичній сфері України, та виділяє з безмежного потоку найактуальніші — ті, які впливають на розвиток галузі та її трансформацію. У зазначеному матеріалі представлені події за період з 11.12.2021 по 18.12.2021.

Міненерго виносить на розгляд Уряду розпорядження про допоміжну послугу для ТЕС із закупівлі газу

Міністерство енергетики ініціювало повторний розгляд розпорядження з метою розширення кількості потенційних об’єктів-учасників третинного регулювання. Крім того, нове рішення Регулятора (Постанова № 2584) може використовуватись для перерозподілу бенефіціара вугілля (з ДТЕК на «Центренерго»), що має надійти морськими шляхами до України протягом опалювального сезону. Зміни до Тимчасового порядку про допоміжні послуги, ініційовані Міненерго, стосуються, в першу чергу, Луганської ТЕС (ДТЕК «Східенерго»). Вартість «альтернативи» вугіллю визначається Постановою майже удвічі нижчою за вартість природного газу для населення і майже в сім разів нижчою за ринкову. Обмін чи «націоналізація» енергоресурсів? Зрозуміємо з часом, у що виллється нова послуга.

«Українські Energy Storage можуть забезпечити достойний рівень окупності», — голова правління «Укренерго»

Системи накопичення енергії (СНЕ) є надважливим елементом декарбонізації української енергетики та зменшення залежності енергосистеми від використання вугільних генерацій. У результаті своєї щоденної діяльності НЕК «Укренерго» сформувала експертну думку щодо необхідності та перспективності СНЕ для української енергосистеми. Тому логічно було б прислухатись до позиції та думки національної енергетичної компанії при створенні законодавчих регуляторних актів, що мають забезпечувати можливість не лише фактичного, а й юридичного обґрунтування присутності СНЕ в енергосистемі. Перехід на першочергове використання СНЕ — це гарантія реформування вугільних регіонів та їх супутня переорієнтація, радше, на експорт, аніж на внутрішнє використання та зниження вуглецевого сліду України.

Інвестиції в газотранспортну систему (ГТС): чи потрібна модернізація уразі відсутності транзиту?

Звісно, потрібна, але за визначеним Україною планом розвитку. Залежність від транзиту та надмірне акцентування на ньому знижує потенціал розвитку. Оператор ГТС визнає, що дотримується Плану розвитку до 2030 року і не інвестує в модернізацію інфраструктури, що не використовуватиметься при відсутності транзиту. А як щодо водневих перспектив? ОГТСУ почне готувати плани розвитку після прийняття «Водневої стратегії» чи все ж підготується заздалегідь? Тим паче, що наприкінці липня ЄБРР та ОГТСУ уклали угоду «Про співпрацю у сфері низьковуглецевого водню та розвитку ланцюгів постачань водню». Минуло майже пів року, але нічого не відбулося. Відсутність чіткої державної позиції щодо входження до європейського водневого ринку може грати на руку європейським інтересам, але ніяк не українським.

«Укргідроенерго» попередило про нестачу коштів для стримування тарифів на електроенергію для населення

ПрАТ «Укргідроенерго» публічно визнає нову модель фінансового ПСО, запроваджену з 1 жовтня 2021 року, неефективною та руйнівною для державних електроенергетичних генерацій. Це вже не перший «сигнал» стурбованості, що надходить від державних генерацій. Варто констатувати, що в гонитві за псевдогарантіями стабільності цієї зими, Уряд та Міненерго могли занапастити наступний рік для державних компаній. Недостатність обігових коштів для поточної роботи вирішується трьома способами: додаткове фінансування з бюджету, підвищення тарифів та «заміщення» імпортною електрикою. Жоден з варіантів не зіграє на руку нікому з учасників ПСО.

ІНШІ ПУБЛІКАЦІЇ