«Тарифна» комісія оштрафувала п’ять компаній-трейдерів на ринку електроенергії

«Тарифна» комісія оштрафувала п’ять компаній-трейдерів на ринку електроенергії

На початку грудня Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, оштрафувала на 1,7 мільйонів гривень п’ять компаній-трейдерів на ринку електричної енергії. Рішення НКРЕКП стосувалось наступних компаній: ТОВ «Запорізький Енергетичний Альянс», ТОВ «ЙЕ Енергія», ТОВ «Стелла Енерджі», ТОВ «ТЕТ Груп» та ТОВ «СВ Енерджі». Результатом рішення стало накладення максимального штрафу у розмірі 1 мільйону 700 тисяч гривень за порушення вимог законодавства у сфері функціонування ринку електричної енергії.

Факти порушень стосувались нехтування обмеженнями на трейдерські операції на ринку «на добу наперед» (РДН) та внутрішньодобовому ринку (ВДР). Обсяги порушень у рази перевищують встановлені Регулятором обмеження.

Незважаючи на велику (як для пересічного громадянина) та посередню (для норм законодавства) суму штрафу, покарані компанії не зазнають значних збитків, а можливо, навіть не відчують їх. Діяльність кожної з компаній, що фігурують у рішенні НКРЕКП, гідна окремого матеріалу, та редакція хоче висловитись щодо найтрендовішої на сьогодні, а саме — ТОВ «ТЕТ Груп».

Почнемо з того, що ТОВ «ТЕТ Груп» отримало ліцензію на постачання електроенергії лише 18.08.2021 року. Компанія викликала зацікавленість НКРЕКП порушенням встановлених Регулятором обмежень трейдерської діяльності, що вилилось у накладення штрафу. Бенефіціарним власником ТОВ «ТЕТ Груп» є Бутенко Віталій Григорович, який до 24.07.2021 очолював ТОВ «Д.Трейдинг».

Компанія стала відомою завдяки вмілому використанню «провалу» ДП НАЕК «Енергоатом», а саме — завдяки імпорту «Енергоатомом» електричної енергії з Республіки Білорусь без сплати за доступ до міждержавних перетинів. Як це сталося, ви можете дізнатись у нашому матеріалі за посиланням.

Читати також:

Імпорт електроенергії до України: тіньовий бік активності Енергоатом

Імпорт електроенергії був неминучим, а тому найвигіднішим для України стало б залучення саме державної компанії до врегулювання такого делікатного питання, втім, не так сталося, як гадалося. Українська ОЕС отримала, щоправда, не в оголошених обсягах, імпортну електроенергію, приватний трейдер (ТОВ «ТЕТ Груп») отримав прибутки, а «Енергоатом» — збитки. Маємо, що маємо.

Урок засвоєно, і ДП НАЕК «Енергоатом» не брав участь у черговому місячному аукціоні на доступ до міждержавних перетинів, як і не брав участь у щодобових аукціонах протягом листопада.

Чи насправді це так? ДП НАЕК «Енергоатом» не хоче повторювати помилки, чи все ж таки ТОВ «ТЕТ Груп» обіграв усіх і гарантував собі принаймні місячні прибутки, що в рази переважують можливі штрафи?

Другий варіант досить правдоподібний. За даними окремих ЗМІ, імпорт електроенергії ТОВ «ТЕТ Груп» здійснюється через посередника — компанію з Об’єднаних Арабських Еміратів Vector Energy Innovation FZCO, що пов’язана з Давидом Арахамією через ряд фізичних та юридичних осіб. За підрахунками журналістів, за умови збереження імпорту в обсягах 400-600 МВт протягом року учасники «схеми» отримають прибуток на рівні 350-400 мільйонів доларів США, а це 29-33 мільйони доларів США в місяць. Це співрозмірні прибутки та штрафи, вірно?

Аналогічна ситуація співвідношення «прибутки-штрафи» зберігається і в інших чотирьох покараних компаніях. Ми не стверджуємо, що порушення не мають каратись, ми пропонуємо лише прибрати «прайс кеп» на штрафи та накладати їх відповідно до суми надприбутків.

На думку редакції, сама можливість таких фінансових санкцій стримуватиме недоброчесних учасників ринку та їхніх політичних представників від бажання зневажати правила ринку та можливості України. Адже саме наша країна створює їм достатньо можливостей для освоєння ешелонів надприбутків, проте у випадку їх виявлення може претендувати щонайбільше на останній вагон.

ІНШІ ПУБЛІКАЦІЇ