Чому енергетичні гіганти переходять на «Зелений» водень

Цей матеріал - Авторська думка.
Редакція сайту може не розділяти думку автора
Чому енергетичні гіганти переходять на «Зелений» водень

Іспанський енергетичний гігант Iberdrola та компанія H2 Green Steel підписали угоду про будівництво заводу з виробництва «зеленого» водню із встановленою потужністю електролізу 1000 МВт на початку грудня 2021 року. Майданчик буде розташований на Піренейському півострові. У даний час розглядається декілька можливих місць розміщення. Виробництво планується розпочати у 2025-2026 роках.

Iberdrola контролюватиме виробництво «зеленого» водню зі 100% відновлюваних джерел. Виробництво буде складатися з сонячної електростанції потужністю 100 МВт, системи акумулювання ємністю 20 МВт-год та станції з виробництва водню на 20 МВт. Очікуваний обсяг інвестицій — 2,3 мільярди євро.

«”Зелений” водень стане ключовою технологією декарбонізації важких промислових процесів, таких як виробництво сталі. Такі інноваційні проєкти, як цей, допоможуть прискорити комерціалізацію більших і складніших електролізаторів, що зробить “зелений” водень більш конкурентоспроможним. Із доступом до недорогих відновлюваних джерел енергії та висококваліфікованою робочою силою Піренейський півострів зможе відігравати ключову роль у Європі, яка посідає світове лідерство у розвитку цієї “зеленої” технології», —

 

Аітор Мосо — директор з дерегульованого бізнесу Iberdrola

Iberdrola — іспанська багатонаціональна електроенергетична компанія, що базується в Більбао, Іспанія. В Iberdrola працює близько 34 000 співробітників, які обслуговують близько 31,67 мільйонів клієнтів. Дочірні компанії включають, між іншим, Scottish Power (Велика Британія) та значну частину Avangrid (США). У 2013 році найбільшим акціонером компанії був Qatar Investment Holding. Серед інших значних акціонерів були Norges Bank, Kutxabank та Bankia.

Новий завод постачатиме паливом процес прямого відновлення заліза, що дозволить виробляти близько 2 мільйонів тон чистої «зеленої» сталі на рік з 95% скороченням викидів CO2.

Усі майданчики, які розглядають H2 Green Steel та Iberdrola, матимуть доступ до відновлюваних джерел енергії, а також інфраструктуру, необхідну для успішного ведення бізнесу з виробництва водню та «зеленої» сталі.

H2 Green Steel (H2GS AB) –  заснована в 2020 році з метою побудови великомасштабного виробництва сталі без викопної сталі на півночі Швеції. До 2030 року H2 Green Steel вироблятиме 5 мільйонів тон сталі, що не містить викопних матеріалів. Завдяки цьому компанія сприятиме декарбонізації європейської сталеливарної промисловості — одного з найбільших викидів вуглекислого газу. H2 Green Steel розпочала свою діяльність у Бодені та Лулео. Засновником і найбільшим акціонером є Варгас, який також є співзасновником і одним з найбільших акціонерів Northvolt.

«Ми пишаємося і раді співпраці з Iberdrola у розширенні виробництва “зеленої” сталі. Великомасштабне виробництво “зеленого” водню матиме важливе значення для переходу важкої промисловості до більш екологічних способів роботи», —

Генрік Хенрікссон — генеральний директор H2 Green Steel

Електролізер спільно експлуатуватиметься Iberdrola і H2 Green Steel.
Iberdrola постачатиме на завод відновлювану енергію, у той час як виробництво «зеленої» сталі та всі наступні металургійні процеси будуть здійснюватися H2 Green Steel.

Обидві компанії також вивчають можливість розміщення на тому самому майданчику сталеливарного виробництва, здатного виробляти від 2,5 до 5 мільйонів тон листової сталі на рік.

«Маючи доступ до дешевих відновлюваних джерел енергії та висококваліфікованої робочої сили, Піренейський півострів може відіграти ключову роль у досягненні Європою глобального лідерства у розвитку цієї “зеленої” технології», —

 

Аітор Мосо — директор Iberdrola

Власне, цей амбітний проєкт за участі світового енергетичного гіганта вкотре підтверджує: енергетична сфера взяла твердий курс на декарбонізацію та «озеленення», навіть у таких одвічно шкідливих галузях, як виробництво сталі. Україна має брати досвід провідних країн та компаній на озброєння та наслідувати його, аби не опинитись на узбіччі світових енергетичних трендів.

ІНШІ ПУБЛІКАЦІЇ