Компанія ДТЕК офіційно попередила посадовців ДП «Гарантований покупець» про відповідальність за несплату боргів

Компанія ДТЕК офіційно попередила посадовців ДП «Гарантований покупець» про відповідальність за несплату боргів

ДТЕК направив попередження про відповідальність через невиплату боргів за «зелену» енергію керівництву «Гарантований покупець».

Компанія ДТЕК офіційно попередила посадових осіб ДП «Гарантований покупець» про можливу відповідальність через затримку виплат цільових коштів. Адвокати ДТЕК ВДЕ вбачають у діях представників держави діяльність, що кваліфікується за рядом статей Кримінального кодексу України.

Редакція попередньо висловлювала свою думку про можливі міжнародні репутаційні наслідки для України від нецільового використання залучених міжнародних інвестицій. Ці наслідки можуть стосуватись кожного майбутнього проєкту за міжнародного фінансування. У зв’язку з останніми подіями хотілось би висловити нашу думку щодо більш осяжних потенційних наслідків для конкретних осіб та структур.

ЧИТАТИ ТАКОЖ:

Ситуація розвивалася таким чином. Україна (в особі ДП «Гарантований покупець») 12.11.2021 отримала грошові кошти від випуску НЕК «Укренерго» «зелених» облігацій, що мали вирішити проблему заборгованості перед власниками «зеленого» тарифу.

Наступного дня очільник ДП «Гарантований покупець» Костянтин Петриковець заявив про тиск на нього з боку представників уряду. За його словами, виконавча влада мала інші способи використання коштів, залучених за цільовими облігаціями, аніж передбачала емісія. Петриковець Костянтин Якович вступив у публічну конфронтацію з прем’єр-міністром України Денисом Шмигалем (за його словами, саме прем’єр-міністр «регулював» питання розподілу фінансових коштів).

Міністр енергетики Герман Галущенко 15.11.2021 представив виконуючого обов’язки директора ДП «Гарантований покупець» Улиду Вадима Юрійовича, призначеного розпорядженням КМУ від 13.11.2021 № 1437-р.

Того ж дня ДТЕК ВДЕ оприлюднив публічну заяву, у якій повідомив про дискримінацію та несплату ДП «Гарантований покупець» та АТ «Ощадбанк» коштів, заборгованих державою у розмірі 4,3 мільярди гривень.

На даний момент представники ЮФ «Василь Кисіль і Партнери» вбачають у діях керівників державних підприємств кримінальні правопорушення, передбачені ч. 3 ст. 206 (протидія законній господарській діяльності), ст. 222 (шахрайство з фінансовими ресурсами) та ч. 2 ст. 364 (зловживання владою та службовим становищем) КК України.

Окрім цього, у ДТЕК ВДЕ є достатньо підстав для збільшення пулу претензій з фінансової точки зору (нарахування штрафних санкцій). За орієнтовними підрахунками, сукупність штрафів може сягнути 12-13% від загальної суми, а це — 600 мільйонів гривень.

На додачу до вищевказаного: у випадку трактування дій представників влади як таких, що порушують норми Закону України «Про відновлювальні джерела енергії», існує імовірність затягування вже існуючого конфлікту.

Слід також зауважити, що ряд телеграм-каналів поширює інформацію про нібито існуючі «схеми» передачі цільових коштів державним компаніям, фінансові показники яких за 2021 рік не відповідають очікуванням уряду, а це ще один тліючий вогник, що може надати конфлікту «держава-“зелені”» розгорітись знову.

Редакція розуміє масштабність інтегрованості ДТЕК до енергетичної сфери України та його потенційний не неї вплив. Суспільство бачить оголошену владою боротьбу з бізнесом, що контролюється особами, яких називають в народі «олігархами», але закон не має зворотної сили.

Оскільки держава взяла на себе ряд зобов’язань, не внесла зміни протягом останніх років щодо розміру неринкового «зеленого» тарифу та продовжувала спостерігати за нарощенням заборгованості, котру довелось вирішувати випуском цільових цінних паперів. Держава гарантує інвесторам дохідність на рівні 6,875%, — то будь-які маніпуляції з отриманими коштами матимуть більше негативного впливу, аніж потенційного успіху та стабільності.

ІНШІ ПУБЛІКАЦІЇ