ЄБРР інвестуватиме в проєкти з декарбонізації та відновлюваної енергетики в Україні

ЄБРР інвестуватиме в проєкти з декарбонізації та відновлюваної енергетики в Україні

ЄБРР підтримує Україну у прагненні здійснити «зелений» перехід і готовий інвестувати в конкретні проєкти з декарбонізації та відновлюваної енергетики. Такого висновку було досягнуто в результаті зустрічі між міністром енергетики Германом Галущенко з керівництвом Європейського банку розвитку та реконструкції — віце-президентом Аланом Пію і віце-президентом з політики та партнерства Марком Боуменом.

Сторони обговорили процеси та перспективи декарбонізації енергетичного сектору України, справедливу трансформацію вугільних регіонів, розвиток ядерної та відновлюваної енергетики.

Портфоліо співробітництва України та Європейського банку реконструкції та розвитку нараховує 505 проєктів (206 в активній стадії). Загальна вартість інвестицій складає 15,3 мільярди доларів США.

На момент зустрічі міністра енергетики України Германа Галущенка з іноземними партнерами єдиним підписаним енергетичним проєктом є інвестиції у «зелені» облігації НЕК «Укренерго» обсягом 75 мільйонів доларів США. «Зелений» світовий курс — прекрасна тенденція, на хвилі якої Україна може отримати не лише екологічні, а й економічні покращення.

Однією з тем, що обговорювались під час зустрічі, стали проєкти державних офшорних вітряних електростанцій (ВЕС). У даному випадку термін «офшорні» — буквальний, адже означає «віддалені від берега», він не збільшуватиме пул державних офшорних компаній, до яких входить Fishing Company S.A. (перебуває у віданні Держрибагенства).

«Атомна генерація є базовою в Україні, на сьогодні вона виробляє понад 50% всієї електроенергії в країні. Але ми плануємо активно розвивати й відновлювану генерацію. У нас дуже потужна гідрогенерація, є нові проєкти сонячної та вітряної енергетики, ведуться дискусії щодо пілотних проєктів офшорних вітрових електростанцій, для розвитку яких Україна має значний потенціал», — під час зустрічі зазначив Герман Галущенко.

Морський вітроенергетичний потенціал України в розрізі офшорних ВЕС проаналізований Світовим банком та Міжнародною фінансовою корпорацією (IFC) у 2020 році. За їхніми даними, Україна може наростити до 251 ГВт потужностей за рахунок встановлення державних офшорних ВЕС.

У березні 2021 року Інститут відновлюваної енергетики НАН України та профільні організації видали власний прогноз, згідно з яким ВЕС-потенціал України можна збільшити на 249 ГВт. Відмінність у значеннях полягає у напрямах досліджень, адже міжнародні організації включили у свій розрахунок «спірні» території (біля анексованого Криму) та території з нефіксованою глибиною.

Аналізуючи новину та існуючі дослідження, редакція сподівається на ефективний підхід до реалізації проєкту, адже проєкти нових ВЕС несуть в собі додатковий «зелений» бонус та перспективи, про які варто пам’ятати, підходячи до підготовки проєкту.

Ми вважаємо, що майбутні проєкти, що стосуватимуться створення офшорних ВЕС, мають братись до уваги при підготовці «Водневої стратегії України», котра має з’явитись у першій половині 2022 року. Саме «зелений» водень, щодо розвитку якого Україна досягла домовленостей з, наприклад, Німеччиною, є «бонусом» від виробництва вітрової енергетики.

Отже, саме держава має стати першопрохідником у реалізації настільки масштабного водневого проєкту в Україні, у той самий час не обмежуючи потенційних інвесторів у їхніх прагненнях.

ІНШІ ПУБЛІКАЦІЇ