Аналіз новин тижня: період з 23.10.2021 по 30.10.2021

Енергетика
Тижневий дайджест

Ми в редакції Intelmag на постійних засадах надаватимемо щотижневний аналіз новини в Енергетичній сфері України. Метою сьогоднішньої публікації є аналіз найзначущіх новини, що впливають на сферу, і відбулись в період з 23 жовтня по 30 жовтня 2021 року.

 Новина: НКРЕКП прокоментував підвищення тарифів на розподіл природного газу

 Дата публікації:26.10.2021

Коротко: На тлі масових інсинуацій, щодо маніпуляцій на ринку природного газу окремі ЗМІ почали тиражувати новини про підвищення вартості послуг з розподілу природного газу за ініціативою операторів газорозподільних систем. З метою зниження градусу дискусії та переведення її в регуляторне русло Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг прокоментувала чинну ситуацію та висловило прогноз щодо розмірів вартості послуг у майбутньому році.

Аналіз: Коментар НКРЕКП –регулятора, який затверджує та корегує складові тарифів на житлово-комунальні послуги: “Ряд операторів газорозподільчих систем на власних сайтах розмістили інформацію про підняття послуг з розподілу на 100% і навіть ан 400%. Втім, законодавчо визначено, що Регулятор затверджує граничний розмір тарифів, за пропозицією облгазів, а не вони особисто“.

Найбільшими «спекуляторами» за обсягами оголошеного підвищення виступають газорозподільчі компанії з орбіти Дмитра Фірташа. Рекордсменом можна визнати АТ «Луганськгаз», що контролюється юридичними особами, пов’язаними з Group DF.

На жаль, згубна діяльність активів Дмитра Фірташа в українському енергетичному секторі в кризовий момент не зводиться суто до гри на тарифному кейсі. Попередньо Регіональна газова компанія (РГК) та афілійовані до них особи закуповували (відбирали з газотранспортної системи та сховищ) природній газ за тарифом для населення для подальшої реалізації за тарифом для промисловості, що в рази вищий.

Такі дії РГК змусять державний НАК «Нафтогаз», що виконує роль постачальника останньої надії, здійснювати закупівлю природного газу за ринковою вартістю, а державі компенсувати різницю реальної та тарифної вартості за рахунок бюджетних коштів, в той самий час як Дмитро Фірташ та його компанії отримуватимуть надприбутки.

Новина: “Укренерго” готується розмістити євробооблігації для розрахунків по “зеленому тарифу”

 Дата публікації:28.10.2021

Коротко: В середині жовтня Кабінет Міністрів України надав державні гарантії НЕК «Укренерго», щодо розміщення облігацій на загальну суму 22,8 мільярдів гривень. З 28 жовтня розпочинаються перемовини щодо їх розміщення через фінансові установи BNP Paribas, Deutsche Bank, Goldman Sachs та “Укрексімбанк”.

Аналіз: Підтримка Урядом пропозицій Міненерго щодо використання облігацій у якості механізму погашення заборгованості за зеленим тарифом – спосіб ситуативного вирішення проблеми. Суть проблеми як і сама проблема з боргами перед отримувачами «зеленого» тарифу не переходить у сегмент «вирішених», а лише відтерміновується.

Розмір емісії, оголошеної НЕК «Укренерго». Орієнтовно рівний обсягу заборгованості станом на кінець літнього періоду 2021 року. Не дивлячись на це проблема з боргами за «зеленим» тарифом залишається адже існує ряд об’єктивних чинників одним з яких є реальний попит на цінні папери. Не виключено, що саме власники ВДЕ-генерацій стануть «інвесторами», а отже отримають назад власні кошти від держави з гарантіями відтермінованого прибутку в розмірі інвестицій та відсоткової ставки облігацій. Майбутній прибуток інвестора-власника ВДЕ генерації сягає 115-120%.

Не дивлячись на мету емісії, що досягається зручним способом для чинного Уряду – покладенням кінцевих зобов’язань (повернення інвестицій) на майбутніх управлінців, нібито через зниження фінансового тиску на НЕК «Укренерго» та ДП «Гарантований покупець» саме державні компанії де-факто відповідатимуть за кризовий стан у питанні «зеленого» тарифу від імені держави.

Останні рішення та наміри профільного Міністерства ніяк не сприятимуть покращення фінансового стану державних учасників енергетичного сектору.

Новина: Хто зароблятиме на імпорті електроенергії з Росії та Білорусі?

Дата публікації: 29.10.2021

Коротко: Наприкінці жовтня оператор системи передачі НЕК «Укренерго» провів аукціони на доступ до міждержавного перетину на кордоні з Республікою Білорусь та Російською Федерацією на листопад 2021 року. За результатами їх проведення очікується імпорт електроенергії з РФ обсягом 2200 мВт мають право здійснювати 8 компаній, з РБ – 900мВт, що імпортуватиметься двома юридичними особами.

Аналіз: Відновлення імпорту з сусідніх країн – результат «професійної» діяльності чинного Міністра енергетики та інших осіб, відповідальних за стан енергетичної системи України. Не дивлячись на реальну необхідність здійснення імпорту електроенергії він викликає більше запитань ніж дає відповідей.

Так, не дивлячись на публічну інформацію про попередні «кулуарні» домовленості між Україною та Республікою Білорусь, Міненерго відхрещувалось від імпорту аж до судового рішення Окружного апеляційного суду м. Києва за позовом «ДТЕК» до НЕК «Укренерго», згідно з яким попередні результати аукціонів, проведених на платформі «Української енергетичної біржі». визнані недійсними.

Підтримка намірів щодо здійснення імпорту електроенергії – фактичне визнання публічного введення суспільства в оману під час гарантій роботи ДП НАЕК «Енергоатом» 14-ма блоками протягом осінньо-зимового періоду.

Попри можливе негативне сприйняття імпортного фактору він може стати гарантією відсутності війових відключень та резервом потужностей для української енергосистеми. Окрім суспільного негативного сприйняття відновлення імпорту з сусідніх країн існують пов’язані з цим фактори тиску на Україну як ззовні так і в самій країні.

Розглянемо їх на прикладі Республіки Білорусь: Національна енергетична компанія Білорусі – «Бєленерго» не підтвердила готовність продажу розіграних на аукціонах НЕК «Укренерго» потужностей та диктуватиме власні умови. Однією з яких є постачання електрики у випадку перемоги українських компаній на білоруських аукціонах.

Не зважаючи на малі обсяги постачання електроенергії, що отримала ТОВ «Енерго Ком’юніті» (15мВт), саме вона, а точніше пов’язані з нею особи (народний депутат Євгеній Шевченко та колишній голова НЕК «Укренерго» Всеволод Ковальчук) можуть використовувати власні контакти на території Республіки Білорусь для досягнення домовленостей щодо постачання повного обсягу електроенергії, наприклад, шляхом «договірного» аукціону, а викуплений обсяг буде продано ДП НАЕК «Енергоамтом» за трейдинговими цінами та в подальшому постачатиметься в Україну.

Саме на державну компанію впаде додатковий фінансовий тиск, а невеликий трейдер отримуватиме прибутки з повітря. Тим паче, у випадку зростання імпортних обсягів, збереження умов проведення аукціонів та потенційного складу учасників саме ТОВ «Енерго ком’юніті» має достатньо великі шанси збагачуватись за рахунок України в кризовій для неї енергетичній ситуації.

Новина: Імпорт електроенергії з Росії та Білорусі відтерміновується

Дата публікації: 30.10.202

Коротко: Неможливість імпорту електроенергії з сусідніх країн констатував Голова Комітету Верховної Ради України з питань енергетики та житлово-комунальних послуг Андрій Герус. Аргументація полягає у скасуванні аукціонів російською та білоруською сторонами.

Пан Герус також повідомив, що Російська Федерація в односторонньому порядку зупинила транзитне постачання вугілля до України, що використовувалось рядом вугільних операторів.

Аналіз: Відмова сусідніх країн грати за українськими правилами не викликає подиву, адже вітчизняні цілі не узгоджуються з політичними позиціями сусідів. Ми можемо звинувачувати авторитарні режими у відмові співпраці з Україною, але не слід забувати, що Верховна Рада України сама подала ідеї країні сусіду у Проекті Закону №5208, включеному до порядку денного 19.10.2021 року. Текст Закону передбачає ряд обмежувальних та фіскальних заходів, що поширюються саме на енергоносії з сусідніх країн.

Односторонні обмеження торгових операцій спонукатимуть Україну до енергетичного діалогу з Російською Федерацією, що відбуватиметься не на умовах України. Цілком ймовірно, що діалог не відбуватиметься «публічно», а його результатом може стати нова варіація енергетичних формул зі знаками «+», а найменш вірогідним бенефіціаром залишатиметься саме Україна.

Новина: Звільнено чергового топ-менеджера Державного концерну «Ядерне паливо»

Дата публікації:28.10.2021

Коротко: Минулого тижня Урядом прийнято ряд кадрових рішень щодо ДК «Ядерне паливо» за результатами яких керівництво операційним процесом Концерну поклали на особу, професійні якості якого викликають ряд запитань.

Аналіз: Не дивлячись на попередні сумнівні діяння Богданця В.І. на займаній посаді, що призвели до розслідування його діяльності на посаді в рамках кримінальних проваджень, чергове вакантне місце може бути заповнене особою, що забезпечуватиме інтереси фінансово-промислових груп, пов’язаних з олігархами. Все залежатиме від результатів конкурсу на зайняття вакантноїпосади.

Попередньо ми зазначали, що останні кадрові рішення щодо державного представництва у сферах дотичних до атомної енергетики грають на руку компанії ДТЕК та її власнику Рінату Ахметову, а також можуть полегшити процес виконання «брудної» роботи Уряду в частині енергетичних домовленостей з Російською Федерацією.

Новина: Нова система підтримки для малих СЕС від Міненерго

Дата публікації: 29.10.2021

Коротко: Міністерство енергетики розробляє нову системи підтримки малих об’єктів генераці електроенергії з відновлювальних джерел енергії (сонячні електростанції).

За задумом Міністерства для нових об’єктів застосовуватиметься не діюча система «зеленого» тарифу, а так званий механізм Net Billing.

Аналіз: Перегляд способів стимулювання діючих та нових власників зеленої електрогенерації – візитка картка Міністерства енергетики. Так, урядовці вже підготували Проект Закону щодо переходу на нову модель стимулювання власників промислових об’єктів генерацій з відновлювальних джерел енергії (ВДЕ), що містить ряд недоліків, аналогічною є і пропозиція щодо системи Net Billing для побутових власників ВДЕ.

Концепція Net Billing, за своєю суттю – ринковий механізм для малих та середніх виробників зеленої електроенергії. В концепції ж Міненерго – накопичувальний механізм без оголошеного способу отримання реальних коштів.

За словами в.о. директора директорату електроенергетичного комплексу та розвитку ринку електричної енергії Міністерства енергетики Олександра Мартинюка: “Кошти від реалізації електроенергії зараховуватимуться на особистий рахунок споживача, аза умов перевищення обсягів споживання до виробництва – використовуватимуться у якості сплати за спожиту електроенергію за ціною постачання електроенергії споживачам“.

Розраховуючи реальну різницю вартості найдешевшої електроенергії на біржових сегментах ринку (на рівні 800 гривень) та найвищого тарифу на постачання (173,5 гривні станом на 01 вересня 2021 року) бачимо реальний фінансовий стимул для власників СЕС.

Система Net Billing посилить існуючу проблему, а саме – псевдопобутовий характер СЕС. Станом на 2021 рік 41% домашніх СЕС споживає менш ніж 1 кВт електроенергії, а лиш реалізує вироблену, що гарантує надприбутки власників. Net Billing міг би побороти її за умови обмеження кола користувачів, втім саме представники Міністерства пропонують її застосування для непобутових споживачів, основним видом діяльності яких не є виробництво електричної енергії. У випадку зловживання запропонованою системою нові власники СЕС все ще отримуватимуть надприбутки, а держава та постачальники накопичуватимуть «втрачену вигоду»

Новина: АМКУ надав дозвіл Smart Holding на викуп акцій «Харківобленерго»

Дата публікації: 29.10.2021

Коротко: Антимонопольний комітет України надав дозвол компанії «Smart Holding» Вадима Новинського на придбання акцій АТ «Харківобленерго».

Аналіз: АТ «Харківобленерго» – перший об’єкт в сфері управління «Смарт Холдинг», що замикає цикл постачання енергоресурсу споживачам. Дозвіл АМКУ на викуп акцій акумулює контрольний пакет (50%+1) в руках фінансово-промислової групи (ФПГ).

Енергетичні активи ФПГ консолідовані під брендом групи компаній «Smart Energy», бізнес яких включає в себе видобуток вуглеводнів та виробництво скрапленого газу.

Беручи до уваги пов’язаність ФПГ «Smart Holding» та корпорації «ДТЕК», наявність замкнутого циклу постачання природного газу та фактичне збільшення газових активів корелюється з можливостями впливу на регіональний та національний аспекти формування тарифної політики в енергетичній сфері.

Новина: Шмигаль запропонував тепловикам альтернативу газу

Дата публікації: 29.10.2021

У ході засідання президії Конгресу місцевої та регіональної влади Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль запропонував регіональним постачальникам тепла шукати вихід з кризової ситуації на тлі дороговизни природного газу.

Аналіз: У своїй відповіді на ряд запитань щодо енергетичної кризи, котра виникла напередодні та погіршується з кожним днем опалювального сезону, Прем’єр-міністр України запропонував регіональним компаніям-постачальникам тепла шукати альтернативні способи його генерації. Одним з прикладів «альтернативи» Денис Шмигаль назвав пелети, що використовуються на ряді котелень західних областей України.

Не дивлячись на комічність ситуації на тлі масштабів провалу підготовки до опалювального сезону коментар Прем’єр-міністра України досягнув двох цілей – перекладення відповідальності з Уряду на компанії-постачальники за вихід з кризової ситуації, а також – популяризація елементів новоприйнятого Проекту Закону України «Про енергетичну ефективність», прийнятого 21 жовтня 2021 року.

Повертаючись до рекомендованих керівником Уряду пелет слід зауважити, що їх виробничий процес включає в себе використання деревини у різних формах. Вірогідно, що саме тому пелети стали гідною альтернативою традиційним ресурсах для західних областей.

Таким чином, користуючись порадами очільника Уряду альтернативні види енергоресурсів мають генеруватись залежно від регіональних особливостей.

Роблячи висновки з ситуації слід брати до уваги: перекладення відповідальності за стабільне проходження опалювального сезону з державної влади на регіональну, а також локальне просування ідей енергоефективності та альтернативного палива, що можуть зіткнутись з жорсткою реальністю – моральною та технічною застарілістю регіональної теплової інфраструктури. Публічна сторона рекомендації – Уряд надає альтернативи, прихована – держава зробила все можливе, тепер Ваша черга.

Новина: Листопадеві плани України щодо імпорту вугілля з Польщі, Казахстану та Південно-Африканскої республіки

Дата публікації: 30.10.2021

Коротко: Перший заступник Міністра енергетики Юрій Власенко заспокоює суспільство повідомленнями про обсяги імпорту вугілля та зростання видобутку та постачання вітчизняного вугілля, заплановані на листопад 2021 року.

Аналіз: Обнадійливі повідомлення керівництва Міненерго частково розходяться з офіційними даними НЕК «Укренерго». Перший заступник Міністра повідомляє про постачання у жовтні 2021 року 1,1 млн. тон вітчизняного вугілля на склади ТЕС та ТЕЦ, а НЕК «Укренерго» фіксує загальні обсяги на рівні 583,4 тис. тон (станом на 25 жовтня). Беручи до уваги вищевказане, виникає стурбованість щодо реальних спроможностей забезпечення вітчизняного видобутку та постачання на рівні 1,4 млн. тон.

Що ж до імпортної частини забезпечення ТЕС та ТЕЦ, Юрій Власенко повідомляє про заплановане отримання ПАТ «Центренерго» 200 тис. тон вугілля у листопаді. Втім, редакція бачить кілька проблемних попентів. По-перше, обсяги постачання – мізерні, а по-друге – джерела походження викликають питання.

Так, вугілля з Польщі постачатиметься, в першу чергу для приватних ТЕС («ДТЕК»), а отже отримання ресурсу ПАТ «Центренерго» може відтермінуватись.

Вугілля, країною походження якого є Казахстан, проходить територією РФ та використовує транспортні потужності російської залізниці, а російська сторона обмежила постачання енергоносіїв (електроенергії та вугілля різних груп) до України, що спричиняє логістичну кризу, а отже – зростання кінцевої вартості продукції

Вугілля з ПАР – країни, що попередньо фігурувала у «вугільних схемах», адже саме під прапором ПАР до України постачалось вугілля з ОРДЛО, а беручи до уваги обсяги енергетичної кризи – вірогідність відродження «схеми» посилюється.

Спроби Міністерства енергетики вирішувати проблеми, спричинені їх попередньою «професійною» діяльністю не можуть сприйматись за чисту монету, адже ситуація в енергетичній сфері складається таким чином, що прорахунки Уряду компенсуватимуться населенням прямим (підвищення тарифів) або непрямим (підвищення вартості товарів та послуг) способами.

[/cmsmasters_text][cmsmasters_text]
[/cmsmasters_text][/cmsmasters_column][/cmsmasters_row]

ІНШІ ПУБЛІКАЦІЇ