Сфера енергоефективності в Україні: огляд актуального стану

Сфера енергоефективності в Україні: огляд актуального стану

Перші спроби регулювання рівня енерговитрат діяли за принципами дозування шкідливих викидів та відповідальністю за порушення, що накладалась у вигляді грошових або обмежувальних санкцій.

Починаючи з 2011 року провідні західні країни імплементують регуляторні норми, щодо підвищення енергоефективності виробничих, інфраструктурних та соціальних об’єктів додавши принципи «заохочення» та «спонукання». Ініціатива з розвитку енергоефективних проектів виникла як один з варіантів зменшення вуглецевого сліду країн-членів Європейського Союзу.

Сприйняття енергоефективності як невід’ємної складової частини української економіки, з точки зору західної концепції, розпочалось у 2014 році після старту інтеграційних процесів з країнами Європейського Союзу та США.

26 листопада 2014 року Постановою кабінету Міністрів України №676 від 26.11.2014 затверджено «Положення про Державне агентство з енергоефективності та енергозбереження України», що скасувало попередні законодавчі норми та заклало підвалини сучасної регуляторної бази для діяльності у сфері енергоефективності.

Західні тенденції, що просочились до українських політиків не дійшли до населення. Переважна більшість споживачів, вірогідно, навіть не знають про державну діяльність у сфері енергоефективності.

Концепція позитивної енергоефективності базується на синергії законодавчого поля, рішень виконавчої влади, підтримки місцевої влади, зацікавленості постачальника та чіткої відповіді на питання «навіщо це мені» у кінцевого споживача.

Система енергоефективності складна, необхідна, інвестиційно приваблива та не позбавлена попиту, а отже – має складові перспективного «бізнесу» для обраних, частково за рахунок держави та міжнародного фінансування під егідою світової тенденції на «зменшення вуглецевого сліду та декарбонізацію».

Державне агентство з енергоефективності та енергозбереження України (Держенергоефективності) – центральний орган виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра енергетики і який реалізує державну політику у сфері ефективного використання паливно-енергетичних ресурсів, енергозбереження, відновлюваних джерел енергії та альтернативних видів палива.

У своїй діяльності «Держенергоефективність» керується чинним законодавством України (профільний Закон «Про енергозбереження).

 

КЕРІВНИЦТВО

Сфера енергоефективності в Україні: огляд актуального стану

 

Голова Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження України

Безус Валерій Олександрович

Віце-президент ГО «Клуб енергетики» (Energy Club),

У лютому 2020 року Офіс Президента просив не призначати В.Безуса на посаду за результатами конкурсу, начебто через його сумнівну діяльність у м. Дніпро

 

 

Сфера енергоефективності в Україні: огляд актуального стануПерший заступник Голови Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження України

Гура Костянтин Юрійович

Голова бюро з відновлювальної енергетики Європейської економічної комісії ООН

Координує роботу Департаментів (регулювання у сфері енергоефективності, промисловості та мереж, стратегічного розвитку) та Управлінь (міжнародних відносин, інструментів стимулювання, низьковуглецевого розвитку). Відповідальний за створення Фонду зелених інвестицій

 

Сфера енергоефективності в Україні: огляд актуального стануЗаступник Голови Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження України

Шафаренко Юрій Анатолійович

Координує роботу Департаменту відновлювальної енергетики та Управлінь (інвестиційної діяльності, второнних енергетичних ресурсів)

 

 

ЗАКОНОДАВЧА ДІЯЛЬНІСТЬ

Керівництво Держенергоефективності (Гура К.Ю. та Шафаренко Ю.А.) приймали участь у підготовці ряду законодавчих актів:

  • Про внесення змін до Закону України “Про теплопостачання” щодо стимулювання виробництва теплової енергії з альтернативних джерел енергії (від 21 березня 2017 року);
  • Про запровадження конкурентних умов стимулювання виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії (постанова КМУ №1175 від 27.12.2019);
  • Енергетична стратегія України на період до 2035 року.

 

ПОТОЧНА ТА ПРОГНОЗОВАНА ДІЯЛЬНІСТЬ

До кінця 2021 року Держенергоефективності має подати до КМУ проект «Державної цільової економічної програми з енергоефективності та розвитку відновлювальних джерел енергії на 2022-2026 роки». Вказаний документ має на меті створення пропозицій, щодо зменшення вуглецевого сліду України, збільшуючи відсоток відновлювальних джерел електроенергії (ВДЕ) в енергосистемі України, подальший розвиток виробництва теплової енергії з альтернативної (вторинної) сировини та інші прогресивні підходи до покращення системи енергоефективності в різноманітних сферах економіки України.

Програма має покращити існуючий стан у сфері енергоефективності та наразі проходить погодження із зацікавленими центральними органами виконавчої влади. На реалізацію 5-річної програми запропоновано передбачити 10 млрд гривень.

Державне агентство з енергоефективності та енергозбереження України також приймає активну участь у залученні міжнародного фінансування за рахунок грантових та кредитних коштів до реалізації проектів підвищення енергоефективності соціальної та державної інфраструктури.

У 2020 році Україна розширила міжнародне співробітництво: підписала низку Меморандумів про співпрацю у сферах енергоефективності та зеленої енергетики.

Найцікавішим аспектом діяльності Держенергоефективності є відсутність фактичної (юридичної чи правової) відповідальності, оскільки «бенефіціарами» та «виконавцями» проектів як на вітчизняному (законодавчому, виконавчому) так і на міжнародному рівнях виступають інші органи виконавчої або місцевої влади. Юридично, роль Держенергоефективності полягає у координації та супроводженні, втім поле для маніпуляцій та «розпилу» коштів набагато ширше та включає в себе домовленості між центральними та локальними органами влади, відповідальними за цільове використання коштів.

До реформації 2014 року, до сфери управління Держенергоефективності входило 14 юридичних осіб (7 перебували в діючому стані, 7 – в стані ліквідації за рішенням Держенергоефективності). Станом на кінець 2020 року, у сфері управління перебувало 2 державні підприємства: ДП «Львівський регіональний центр з енергозбереження» (вирішується питання щодо ліквідації) та ДП «Вінницький експертний центр з енергоефективності», 12 ДП – в стані ліквідації.

Такі організаційно-кадрові зміни можуть бути викликані не стільки прагненням до оптимізації штату, а бажанням одноосібної координації проектів, що можуть так чи інакше стосуватись сфери діяльності Держенергоефективності, з метою забезпечення власних фінансових інтересів.

Сфера енергоефективності в Україні: огляд актуального стану

Фонд енергоефективності єдина в Україні державна установа, створена Урядом з метою підтримки ініціатив щодо енергоефективності, впровадження інструментів стимулювання і підтримки здійснення заходів з підвищення рівня енергетичної ефективності будівель та енергозбереження, зокрема в житловому секторі. (ЗУ «Про Фонд енергоефективності»).

 

КЕРІВНИЦТВО

Сфера енергоефективності в Україні: огляд актуального стануВиконуючий обов’язки директора

Фаренюк Єгор Геннадійович

Співзасновник ГО «Центр енергоефективних концепцій будівництва»

Є постійним клієнтом ПАТ «Банк «Кліринговий Дім» (власники Сергій та Юлія Льовочкіни)

 

 

Сфера енергоефективності в Україні: огляд актуального стануФінансовий директор

Левченко Олена Михайлівна

Пов’язана зі структурами, що управляються фондом SigmaBleyzer, представники якого займають ряд керівних посад в ОП та Державних установах

 

 

ПОТОЧНА ТА ПРОГНОЗОВАНА ДІЯЛЬНІСТЬ

Єдиним проектом за керівництва ДУ «Фонд Енергоефективності» – Програма «Енергодім», що дає ОСББ та кожному співвласнику можливість відчути переваги комплексної енергомодернізації багатоквартирного будинку.

В кожному регіоні України діють регіональні радники Програми підтримки Фонду енергоефективності. Фінансування програми здійснюється за рахунок міжнародних коштів, що виділяються Європейським Союзом, Урядом Німеччини та мультидонорським трастовим Фондом (управляється Міжнародною фінансовою корпорацією)

 

МІЖФРАКЦІЙНЕ ОБ’ЄДНАННЯ (МФО) «ЕНЕРГОЕФЕКТИВНА УКРАЇНА»

23 вересня 2021 народний депутат 9-го скликання Тищенко Микола Миколайович, повідомив про створення Міжфракційного об’єднання (МФО) «Енергоефективна Україна».

Наступного дня відбувся офіційний брифінг під час якого слово мав голова новоствореного об’єднання – Тищенко Микола Миколайович, Голова Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження України Безус Валерій Олександрович та народні депутати, учасники МФО – Пивоваров Євген Павлович та Кучеренко Олексій Юрійович.

Сфера енергоефективності в Україні: огляд актуального стану

 

За неофіційними даними, до діяльності МФО приєднались депутати від політичної партії «Слуга Народу» – Кривошеєв Ігор Сергійович, Лаба Михайло Михайлович та Костюх Анатолій Вячеславович. За даними окремих ЗМІ вказані депутати перебувають під «неформальним» контролем М. Тищенка.

ПОТОЧНА ТА ПРОГНОЗОВАНА ДІЯЛЬНІСТЬ

Зважаючи на взаємну підтримку учасників МФО та керівництва Держенергоефективності, не виключене також депутатське корегування ролей органів виконавчої влади при виконанні заходів, передбачених Фінансовою угодою між Україною та Європейським інвестиційним банком (Проект «Енергоефективність громадських будівель»), ратифікована 335-ма голосами. Станом на момент ратифікації, відповідальним виконавцем визначено Міністерство розвитку громад та територій України. Обсяг кредитування – 300 млн. євро (та 9 млн. євро «грантової підтримки для реалізації рамкового проекту», що не підлягають поверненню). Граничне фінансування можуть сягнути 407 млн. євро.

У випадку невдачі збільшення повноважень, щодо використання кредитних коштів, члени МФО матимуть змогу «локалізувати» використання коштів до, наприклад, Дніпропетровської (в інтересах Резніченка В.М. – чинного голови ОДА, в команді якого попередньо працював Безус В.О.) або Закарпатської областей (виходячи з депутатського складу МФО).

  •  Довідково:

Після створення МФО активізувався інформаційний ресурс «Енергетичний фронт» (https://efront.in.ua/), координацію якого, ймовірно здійснює Олексій Кучеренко, або пов’язані з ним особи.

Публічності ресурс не набрав, не зважаючи на майже півторарічне існування. Втім, вірогідне використання «експертів» для медійного просування діяльності пов’язаних представників виконавчої та законодавчої влади.

Сфера енергоефективності в Україні: огляд актуального стану 

Громадська організація «Клуб Енергетики» створена у 2019 році. Основна мета – вчасне та повне висвітлення всієї важливої інформації про діяльність ринків енергетики та комунальних послуг.

 

ЗАСНОВНИКИ

 

Сфера енергоефективності в Україні: огляд актуального стануПрезидент Energy Club, виконавчий партнер Energy Investment Fund

Костриця Андрій Андрійович

Співзасновник ТОВ «Клуб Енергетики», ТОВ «Українська комунікаційна група»

 

 

 

Сфера енергоефективності в Україні: огляд актуального стануВиконавчий директор Energy Club

Селезньова Катерина Володимирівна

Співзасновниця ТОВ «Клуб Енергетики», директор ТОВ «Українська комунікаційна група»

 

 

 

 

 

ПОТОЧНА ТА ПРОГНОЗОВАНА ДІЯЛЬНІСТЬ

До учасників клубу входять державні та приватні генерації електроенергії України (ДП НАЕК «Енергоатом», ПрАТ «Укргідроенерго, «ДТЕК», ПАТ «Центренерго», «United Energy»), нафтогазові компанії (SOCAR, ТОВ «Газ-Оіл Трейд») та ряд ключових гравців енергетичного сектору України.

Виникнення ГО «Клуб енергетики» створило універсальну платформу для формування бізнес-партнерств, підбору кадрів (чим користуються під час проведення конкурсів на зайняття державних посад), перекриття інформаційних прогалин, що не можуть заповнюватись за рахунок офіційних державних ресурсів.

Одним з оголошених та започаткованих видів діяльності ГО «Клуб енергетики» є інвестиційна діяльність, що забезпечується «кишеньковим» Фондом.

Згідно з інформацією розміщеною на офіційних ресурсах ГО «Energy Investment Fund був заснований у 2019 році з метою створення ефективної комунікаційної платформи на ринку відновлюваних джерел енергії України: Інвестор – Власники Проектів – EPC контрактори». Тобто, майбутній інвестор мав би використовувати «локальний» фонд (за окрему плату), потенційно отримуючи ВДЕ-генерацію «під ключ».

Сфера енергоефективності в Україні: огляд актуального стану

Інформації про державну реєстрацію «Energy Investment Fund» не отримано.

В подальшому ГО «Клуб енергетики» можуть розширити свою діяльність і на сферу енергоефективності, оскільки пов’язані з ним особи займають необхідні (ключові) для посади.

ВИСНОВКИ

Діяльність у сфері енергоефективності – перспективна можливість демонстрації ефективних інвестиційних проектів на широкий загал. Втім, оскільки сфера має складові перспективного бізнесу виникають особи, що бажають заробити як на ідеях так і на самих проектах, в тому числі за державний кошт, не зважаючи навіть на освоєння міжнародного кредитного фінансування.

Найвірогідніше, МФО використовуватиметься для лобіювання реалізації проектів на території Закарпатської області, з метою покращення сприйняття Тищенка М.М. суспільством, збільшення рівня підтримки потенційними виборцями, освоєння «грантових коштів» (не підлягають поверненню) підконтрольними структурами під час підготовки проектів до реалізації.

Наявність непублічної площини для комунікації на основі ГО «Енергетичний клуб» створює підґрунтя для кулуарних домовленостей, щодо використання цільових коштів.

Слід розуміти, що проекти енергоефективності виробничого сектору економіки є перспективними для ряду провідних фінансово-промислових груп (ФПГ), енергоємність виробництва яких досить висока. Зважаючи на підконтрольність ряду ФПГ «олігархам», наближеним до влади, не можна виключати використання міжнародних кредитних коштів, отриманих під державні гарантії, в бізнес-інтересах ФПГ.

Підсумовуючи тенденції в енергетичному секторі та офіційну позицію Уряду щодо розвитку відновлювальних джерел енергії, наявність функціонерів у ВР України та центральних органах виконавчої влади в сукупності з локальним (регіональним) впливом вірогідними бенефіціарами «енергоефективної трансформації економіки» можуть стати юридичні особи пов’язані з Рінатом Ахметовим (ДТЕК, Метінвест та SCM), Віктором Пінчуком (Інтерпайп) або Дмитром Фірташем (Group DF).

ІНШІ ПУБЛІКАЦІЇ