Дайджест новин сфери Цифрової трансформації за період з 12.02.2022 по 20.02.2022

Цифрова трансформація
Тижневий дайджест
12.02.2022-20.02.2022.

Редакція Intelmag щоденно моніторить події і процеси, що відбуваються у сфері Цифрової трансформації України, та виділяє з безмежного потоку найактуальніші — ті, які впливають на розвиток галузі та її трансформацію. У зазначеному матеріалі представлені події за період з 12.02.2022 по 20.02.2022.

DDoS-атака на українські установи

15 лютого 2022 року відбулась DDoS-атака на «Ощадбанк», «Приватбанк», портал «Дія», сайти Міноборони і ЗСУ та інших установ. За офіційними даними, оприлюдненими 16 лютого 2022 на спільному брифінгу Мінцифри, СБУ, Держспецзв’язку, Кіберполіції, РНБО та НБУ, встановлено:

Вартість атаки — мільйон доларів США. Це масштабна кібератака (коментар Мінцифри);

Напередодні атаки відбулась спеціальна інформаційна операція шляхом спам-розсилки на мобільні телефони військовослужбовців Міноборони та ЗСУ. У тексті зазначалось про тимчасове припинення роботи банкоматів та неможливість зняття грошових коштів. (коментар РНБО);

За фактом атаки відкрито кримінальне провадження. Досліджуються обставини вчинення цього злочину та кібератаки 13-14 січня 2022 року. За попередньою інформацією, до атаки причетна країна-агресор. Мета атаки встановлюється (коментар СБУ, НПУ);

Міжнародне та національне експертне середовище частково не підтримує офіційну позицію стосовно вартості та масовості атаки. Зокрема є думки, що вартість такої атаки не перевищувала тисячу доларів США, а масштаб атаки не перевищував середні показники. Більшість ресурсів відновили роботу не внаслідок успішної структури кіберзахисту, а через припинення самої атаки.

Нормативно-правовий бум у сфері цифрової трансформації

17 лютого 2022 року відбулось прийняття та підписання проєктів законів України, які мають загальнодержавне значення для цифрової трансформації та реформації України.

1) Закон України «Про віртуальні активи» № 3637 з пропозиціями Президента України доповів Голова Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку Руслан Магомедов. Народні депутати за результатами голосування підтримали усі пропозиції Президента України і прийняли Закон в цілому з їхнім урахуванням. «За» — 272 голоси.

2) Розглянуто правки до підготовленого до другого читання проєкту закону «Про хмарні послуги» № 2655. За результатами голосування законопроєкт прийнято у другому читанні та в цілому. «За» — 297 голоси.

3) Прийнято у другому читанні та в цілому проєкт закону «Про внесення зміни до розділу V “Прикінцеві положення” Закону України “Про регулювання містобудівної діяльності”» № 5811 щодо спрощення розміщення технічних засобів електронних комунікацій. «За» — 308 голоси.

Вочевидь, активізація нормативно-правової діяльності за головними напрямками (цілями) цифрової трансформації (віртуальні активи, хмарні сервіси та зв’язок) спричинена DDoS-атакою 15 лютого 2022 року та помітними репутаційними втратами для чинної влади.

Національна програма інформатизації України. Рекомендації від цифрового Комітету

Віцепрем’єр-міністр — міністр цифрової трансформації України Михайло Федоров разом з профільним Комітетом ще в листопаді 2021 року розробили проєкт закону України «Про національну програму інформатизації», який має замінити чинний Закон України «Про Національну програму інформатизації» від 04.02.1998 № 74/98-ВР. Проєкт розроблено з метою підвищення ефективності організаційно-правових механізмів формування та виконання Національної програми інформатизації.

14 лютого 2022 року проєкт включено до порядку денного. Комітет з питань цифрової трансформації наполягає на прийнятті за основу свій проєкт, навіть попри вагомі зауваження з боку Головного науково-експертного управління в частині понятійно-категорійного апарату та неузгодженості з іншими нормативно-правовими актами України.

Українці вимагають заборонити «Тік-Ток»

16 лютого 2022 року зареєстровано електронну петицію № 22/135264-еп «Заборона платформи TIK TOK в Україні, через поширення дезінформації, яка погано впливає на дітей і суспільство в цілому». Автором петиції є Трачук Олександр Вікторович.

Текст петиції: «Більшість дітей, якщо не всі, ніколи не перевіряють інформацію побачену в соц. платформах і сприймають її як правду першої інстанції, через це багато дезінформації потрапляє в голови дітей і інколи створює непотрібну паніку. Та й в цілому платформа сприяє деградації суспільства».

«єСубсидія» або «єСмартфон» — проголосуємо?

За словами заступника міністра цифрової трансформації Олексія Вискуба, безкоштовні смартфони можуть мотивувати українців вакцинуватися.

«Ми хочемо, щоб такі послуги, як “єСубсидія”, стали доступні і літнім людям. Щоб вони не їхали їх оформляти в маршрутці в райцентр, а робили це на смартфоні в один клік», — зазначив Вискуб.

Міністерство цифрової трансформації почне приймати заявки на смартфони вже з квітня, а пристрої почнуть роздавати влітку. Наразі повідомлено, що сім-карти, якими користуватимуться літні люди, прив’язуватимуться до паспортних даних (контрактна основа). А безкоштовні смартфони будуть прив’язані до цих сім-карток. Таким чином, створюється механізм заборони комерційної реалізації отриманих соціальних благ від держави.

ІНШІ ПУБЛІКАЦІЇ