Перспективи автоматизації бізнес–процесів в Україні

Цей матеріал - Авторська думка.
Редакція сайту може не розділяти думку автора
Перспективи автоматизації бізнес–процесів в Україні

Діджиталізація — це вже не про майбутнє. Глибинне проникнення цифрових та інноваційних процесів до бізнесу — сучасна реальність.

Компанія IDC FutureScape склала низку прогнозів, які вплинуть на інвестиційні процеси та стратегії впровадження ІКТ (інформаційно-комунікаційні технології) по всьому світу:

  1. Двозначне зростання інвестицій. Прямі інвестиції у цифрову трансформацію зростуть до 16,5% на рік у 2022-2024 роках, порівняно з 15,4% на рік у 2019-2024 роках, та до кінця 2024 року становитимуть 55% усіх інвестицій у ІКТ.
  2. Збільшення цифрового ВВП. Реагуючи на пандемію, організації прискорили свої інвестиції у цифрові технології. Це означає, що у 2022 році більше половини світової економіки базуватиметься на цифрових технологіях або перебуватиме під їхнім впливом.
  3. Цифрова стійкість. До кінця 2022 року 55% підприємств матимуть розширені плани забезпечення цифровізації, щоб захистити свій бізнес у майбутньому, підвищивши прибутковість, рівень інновацій та економічну ефективність більш ніж на 20%, порівняно з аналогічними організаціями.
  4. Декарбонізація та цифровізація. Ініціативи щодо декарбонізації є ключовою метою цифрових перетворень. Менше 10% організацій заявляють, що вони не мають цілей щодо скорочення викидів вуглецю до кінця 2023 року.

До 2023 року 90% організацій по всьому світу приділятимуть пріоритетну увагу інвестиціям у цифрові інструменти, щоб доповнити фізичні простори та активи цифровими можливостями. Це означає, що в 2023 році кожна друга фірма буде отримувати 40% свої доходів від digital-продуктів, порівняно з кожною третьою у 2020 році.

Також прогнозується настання цифрової інкультурації до 2024 року. Використання інструментів з низьким кодом/без коду (low-code/no-code) та можливості цифровізації на 60% підвищать рівень цифрової обізнаності працівників. Співробітникам доведеться швидко вчитися, щоб не відставати від епохи digital. Для максимально швидкої та ефективної трансформації бізнесу бажано почати з автоматизації бізнес-процесів та впровадження електронного документообігу.

Інструменти для автоматизації бізнес процесів

BPM (Business Process Management) — це категорія програмних продуктів, які спрощують управління різними типами діяльності компанії. Цей сегмент програмного забезпечення призначений для оперативного виявлення слабких ділянок процесів або організаційної структури, що знижують продуктивність організації.

BPM-система дозволяє автоматизувати бізнес-процеси. Наприклад, можна розпочати з масових рутинних операцій або з процесів, які найбільше впливають на прибуток компанії, чи з найбільш проблемних ділянок.

BPM-система автоматизує завдання, які неможливо або дуже довго необхідно виконувати вручну. Також вона забирає рутинні операції в співробітників і зменшує можливість помилок через людський фактор. А ще автоматизація може допомогти навести лад у справах компанії.

В Україні вже давно є вибір таких продуктів. На сьогодні найефективнішими вважаються:

  1. Система, яку створила компанія Terrasoft. Вона дає змогу створювати та автоматизувати бізнес-процеси різної складності, а ще містить готову бібліотеку процесів, побудованих відповідно до різноманітних світових практик.
  2. Scriptum BPM. Система підвищує ефективність бізнес-процесів, а також автоматизує їх. Також вона дозволяє швидко розв’язувати проблеми бізнесу, наприклад, інтегрувати між собою різні системи компанії, автоматизувати процеси, прискорювати взаємодії тощо.
  3. «Бітрікс 24». Її завдання — створювати та редагувати бізнес-процеси, відразу їх впроваджувати, виводити показники ефективності, контролювати роботу, робити висновки, а потім аналізувати їх.

Електронний документообіг

Запровадження електронного документообігу також є невід’ємною частиною діджиталізації та відкриває нові можливості.

По-перше, на роботу з цифровими документами витрачається менше часу та грошей, а збережені ресурси та зекономлений час працівників можна витратити на розвиток компанії.

По-друге, в електронному документообігу ризик помилок людського фактору зводиться до нуля, а сама інформація захищена більш надійно.

По-третє, керівництво може більш ефективно контролювати робочі процеси та вести комунікацію зі співробітниками.

На вітчизняному ринку пропонується декілька рішень для електронного документообігу як внутрішнього, так і зовнішнього.

Наприклад, Deals. Система допомагає оптимізувати бізнес-процеси, підтримує всі АЦСК та дозволяє економити на адміністративних та логістичних витратах. Такі українські компанії, як «Київстар», «Кредобанк» та Prozorro вже користуються цією системою. Навіть Міністерство інфраструктури України підключилося до сервісу.

Ще один варіант — система e-Docs. Її базова функціональність та готові прикладні рішення дозволять за лічені тижні отримати ефект від переходу до електронного документообігу. Унікальна архітектура системи побудована на основі використання найсучасніших технічних рішень Microsoft — практично необмежені можливості, доступні для потреб бізнесу.

Також популярне рішення — сервіс Megapolis.DocNet. Цю систему створено для автоматизації документо-орієнтованих бізнес-процесів, пов’язаних із загальною та операційною діяльністю організації. Основною метою впровадження систем Megapolis.DocNet є підвищення прозорості, керованості та ефективності роботи. Ця система охоплює всі етапи життєвого циклу документів: від підготовки проєктів документів до організації архівного зберігання (із забезпеченням функцій електронного архіву та електронного цифрового підпису).

Висновки:

Згідно з Індексом мережевої готовності (NRI) 2021 року, Україна посідає 53 місце у рейтингу 130 світових економік. У нашій економічній групі (група країн із доходом нижче середнього) в європейському сегменті Україна займає 1 місце. Рівень готовності України до продовження цифровізації оцінюється вище, ніж аналогічний показник у країн в групі з прибутком нижче середнього, проте він є недостатнім для досягнення показників країн з середнім прибутком.

Високий рівень готовності до цифровізації загалом не характеризує готовність українського бізнес-сегменту до таких змін. Впровадження програми «Дія.Сіті» та пов’язані з цим податкові зміни, за оцінками, мають збільшити частку ВВП від ІТ-сектору до 10%. Такі показники мають забезпечуватись новими податковими відрахуваннями, цивільно-правовими формами праці та підвищенням інвестиційної привабливості.

На початку 2022 року Міністерство цифрової трансформації України проводить низку заходів, націлених на популяризацію програми «Дія.Сіті», яка не викликала очікуваного економічного буму. Крупні українські компанії вже активно використовують національні та міжнародні рішення у цифровізації бізнес-процесів, але представники малого та середнього бізнесу набагато менше зацікавленні у цьому через фінансову нестабільність та пандемію.

Все ж таки для України реально збільшення інвестиційних надходжень, цифрової стійкості та рівня ВВП шляхом доопрацювання існуючих фінансово-цифрових механізмів з урахуванням чинної української бізнес-кон’юнктури. А питання політики декарбонізації поряд з цифровими процесами не має реальних шансів для реалізації найближчим часом, оскільки заяви про тенденцію ще не означають імплементацію до бізнес-процесів.

ІНШІ ПУБЛІКАЦІЇ