Дайджест новин сфери Цифрової трансформації за період з 15.01.2022 по 22.01.2022

Цифрова трансформація
Тижневий дайджест
з 15.01.2022 по 22.01.2022

Редакція Intelmag щоденно моніторить події і процеси, що відбуваються у сфері Цифрової трансформації України, та виділяє з безмежного потоку найактуальніші — ті, які впливають на розвиток галузі та її трансформацію. У зазначеному матеріалі представлені події за період з 15.01.2022 по 22.01.2022.

Міністерство цифрової трансформації запустило пілотний проєкт підтримки бізнесу

Міністерство цифрової трансформації разом з державною установою «Офіс з розвитку підприємництва та експорту» та за підтримки UK AID і Київської школи економіки розпочали реалізацію пілотного проєкту маркетингової підтримки малого та середнього бізнесу (МСБ) в рамках «Дія.Бізнес». Протягом двох місяців партнери проєкту (NEBO ideas agency та Webpromo. Performance Marketing Agency) розроблятимуть для учасників маркетингові стратегії задля виходу з точки «нуль» у прибуток.

Для участі в проєкті на конкурсній основі відібрано 12 підприємств МСБ, що дорівнює 0,0006% від середнього показника кількості МСБ в Україні (1,97 мільйонів). Вочевидь, такий підхід націлений на тестування ефективності пілотного проєкту в рамках «Дія.Бізнес». Наприкінці березня 2022 року очікується оприлюднення результатів та фідбек від учасників проєкту.

Результати засідання НКЦК РНБО України

20 січня 2022 року під головуванням секретаря Ради національної безпеки і оборони України Олексія Данілова відбулося засідання Національного координаційного центру кібербезпеки (НКЦК). У ході засідання російську агресію у кіберпросторі було визначено як один з інструментів дестабілізації ситуації в Україні. Головним завданням для учасників засідання (Мінцифри, СБУ, МЗС та Держспецзв’язку) прийнято протидію дискредитації головних надбань України в сфері цифровізації.

Серед інших питань Данілов наголосив на необхідності покращення взаємодії між суб’єктами протидії кіберзагрозам на міжвідомчому рівні. Також була окреслена необхідність удосконалення нормативно-правового регулювання захисту державних інформаційних ресурсів та співпраці з провайдерами інформаційно-комунікаційних послуг.

Цифрове Міністерство запевнило про надійність захисту державних реєстрів

Мінцифри повідомляє, що основна мета хакерської атаки на держресурси (в ніч на 14 січня) — підрив довіри до влади фейками про вразливість критичної інформаційної інфраструктури та «‎злив»‎ даних українців. Про це тиждень тому вже повідомляв Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки.

Втім, на даний момент в Україні відсутній вичерпний перелік об’єктів критичної інформаційної інфраструктури, оскільки більшість розпорядників не квапиться долучатись до процедури формування такого переліку (відповідно до Закону України «Про основні засади забезпечення кібербезпеки України» та Постанови Кабінету Міністрів України від 09.10.2020 № 943 «Деякі питання об’єктів критичної інформаційної інфраструктури»).

Також експертною спільнотою України проведено огляд дампів та семплів інформації, яка розповсюджується на анонімних форумах. Серед цих даних було знайдено заявки на участь у програмі «єМалятко» (дані надавались власноручно або безпосередньо через додаток «Дія»). Таким чином, скомпрометованість «Дії» стає складніше заперечувати.

Український месенджер «Розмова» — захищена альтернатива вайберу, телеграму та іншим популярним месенджерам

Юрій Щиголь анонсував розробку національного месенджеру «Розмова». Він розробляється командою Держспецз’язку і ще має пройти перевірки на захищеність та сертифікуватись. За результатами перевірки мають вирішитись питання користування цього месенджеру українським військовим.

Також Юрій Щиголь визнає неможливість централізованого переходу Збройних сил України на захищений канал цифрового зв’язку задля попередження витоків різної інформації, в тому числі й з обмеженим доступом.

Швейцарія заборонила військовослужбовцям користуватись месенджерами

Під заборону потрапили усі месенджери, які знаходяться у вільному доступі. Для забезпечення інформаційної безпеки цифровими каналами зв’язку Уряд Швейцарії дозволив користуватись національним месенджером Threema.

Сервери та центри розробки базуються у Швейцарії та не підпорядковується нормативно-правовим актам інших країн. Робота Threema дотримується норм Європейського Союзу щодо забезпечення збереження даних.

Щорічну плату, яку стягують з користувачів-військовослужбовців програми Threema, виплачуватимуть з поточного бюджету армії Швейцарії.

Відібрано шість українських стартапів, які вперше представлять Україну в межах Ukrainian Corner у Техасі на конференції South By Southwest

Конкурсний відбір проходило близько 60 стартапів. Шість переможців (FRAMIORE, Effa, FlashBeats, deep3dstudio, Proof-of-Love, SPOKK) отримають стенди в межах конференції SXSW, квитки, а також покриття витрат на переліт та проживання. SXSW (South by Southwest) — міжнародна конференція інновацій та досягнень у галузі технологій, інновацій, культури та інших напрямів. Її відвідує понад 70 000 людей та близько 10 000 компаній. Серед гостей SXSW — Ілон Маск, Марк К’юбан, Барак Обама та інші.

Участь українських стартапів у SXSW (South by Southwest) дозволить підвищити рівень інвестиційної довіри та в майбутньому позитивно вплине на розвиток і ставлення до українських інноваційних проєктів.

Нові послуги в «Дії»

Міністерство цифрової трансформації України повідомило про запуск нової функції в «Дії», завдяки якій українські ФОПи 1-3 груп зможуть подавати річні е-декларації безпосередньо у застосунку. Послуга розроблена спільно з Державною податковою службою України за підтримки програми EGAP, яка фінансується швейцарським агентством з розвитку і співробітництва та реалізується «Фондом Східна Європа» і Innovabridge.

Також Мінцифри анонсувало запуск послуги «єЗахист». Завдяки новій послузі громадяни України зможуть дізнатися про базові правила кібербезпеки у застосунку, а також отримати відомості про те, в яких державних реєстрах зберігається їхня персональна інформація.

З огляду на події тижня, анонс нової послуги більше націлений на підвищення рівня довіри до цифровізаційних процесів в Україні, ніж на забезпечення базових навичок кібербезпеки у громадян України.

ІНШІ ПУБЛІКАЦІЇ