Майнінг криптовалют: перспективи розвитку криптовалютної екосистеми у 2022 році

Цей матеріал - Авторська думка.
Редакція сайту може не розділяти думку автора
Майнінг криптовалют: перспективи розвитку криптовалютної екосистеми у 2022 році

Останнім часом у зв’язку зі зростанням популярності та поширенням різних криптовалют, насамперед, біткоїну, все частіше вживається супутній термін — «майнінг». Це слово перекладається з англійської як «видобуток корисних копалин». Стосовно криптовалют термін позначає процес, що передбачає використання комп’ютерних ресурсів для обробки транзакцій платіжної системи шляхом створення нових блоків, забезпечення їхньої безпеки та формування нових записів у загальній базі даних.

По суті, власник комп’ютера, використовуючи його ресурси для роботи віртуальної платіжної системи, здійснює збір та обробку інформації про операції, що проводяться в даний момент з криптовалютою, найчастіше з біткоїнами. Цей процес необхідний для проведення транзакцій та забезпечення високого рівня їхньої безпеки, а також для здійснення безперебійного функціонування всієї однорангової децентралізованої системи. Чим більше майнерів і ресурсів (комп’ютерів) беруть участь у процесі, тим надійніше і стабільніше система працює. За обробку інформації власник комп’ютера отримує винагороду у вигляді комісії, яку призначає власник віртуальних грошей, або винагороду у формі частини емітованої в процесі майнінгу криптовалюти. На цьому заснований один із головних принципів роботи платіжних систем, що передбачають використання криптовалюти.

Основні конкуренти біткоїну

Найпопулярнішою криптовалютою на сьогодні є біткоїн. Але майнерам слід розуміти, що зворотнім боком його популярності є величезна кількість залучених для обробки інформації ресурсів. Тому задля збільшення заробітку на майнінгу біткоїнів потрібні надзвичайно великі обчислювальні потужності.

Незважаючи на стійкий попит на біткоїни, експерти прогнозують у 2022 році стрімкий ріст запитів майнерів на інші токени. Згідно з недавньою заявою аналітика, експерта у сфері криптовалют Бенджаміна Коуена, у 2022 році існує ймовірність росту популярності деяких інших криптовалют.

Так, головний «опонент» біткоїну — Ethereum — займе лідируючі позиції у другій половині поточного року. На даний момент, згідно з даними defillama.com, вартість активів на базі блокчейну «ефіру» перевищує показник 153 мільярди доларів. А максимальне значення в 165 мільярдів доларів аналітики відзначали в другій декаді грудня.

Токен Динаміка росту за 2021 рік Капіталізація Курс до $  станом на січень 2022 року Алгоритм дії
Polygon

 

130% $17,1 млрд $2,5 Proof-of-Stake
Cardano 596% $42,9 млрд $1,3 Proof-of-Stake
Polkadot 650% $29,2 млрд $27,4 У рамках системи мультиблокчейну

 

Avalanche

 

4 865% $25,1 млрд $103 На платформі з відкритим вихідним кодом

Майнінг-пули

Майнінг криптовалют: перспективи розвитку криптовалютної екосистеми у 2022 році
Фото (с) tradinginfo.club

Важливим принципом роботи найпопулярнішої віртуальної платіжної системи є випадковий розподіл емітованих біткоїнів. Для того, щоб зробити цей процес більш передбачуваним та рівномірним, було створено спеціальні онлайн-служби, які отримали назву майнінг-пули. Окремі користувачі надають у їхнє розпорядження наявні обчислювальні комп’ютерні потужності. Зрештою, отримані як емісійні винагороди біткоїни розподіляються між членами пулу, виходячи з його правил. Особливості програмного забезпечення дозволяють користувачам працювати в пулі набагато ефективніше, ніж самостійно, що призвело до широкого поширення такого типу майнінгу. Наведу ТОП-6 найпопулярніших та найуспішніших майнинг-пулів. Експерти вважають, що саме в них буде зосереджена основна криптоактивність у 2022 році.

 

Майнінг-пул

 

Хешрейт (потужність) Місце розташування та власність Рік заснування Характеристики
1.

 

BTC.COM

 

20,1% від загальної складності обчислювальної мережі — 13,62 Eh/s Китай, належить компанії Bitmain 2013 Bitmain спеціалізується на створенні ASIC-майнерів. Bitmain належить 75% всього обладнання у світі, створеного для майнінгу.

 

F2Pool

 

13,43 Eh/s Китай, Пекін 2013 Одна велика платформа для видобутку криптовалюти у Китаї. Працює в США, Канаді, Сінгапурі, Росії та інших країнах.

 

2.

 

Poolin

 

13,42 Eh/s Китай,

належить міжнародній онлайн-платформі Blockin

2013 За останні півроку пул видобув приблизно 10% від загальної кількості блоків біткоїну.

 

3.

 

Antpool

 

10,7 Eh/s Центри розташовані по всьому світу 2014 Antpool дозволяє самостійно обрати криптовалюту, яка виплачуватиметься як нагорода за майнінг.

 

4.

 

ViaBTC

 

Хешрейт контракту Біткойн становить 17PH/s, а Ефіріум – 44GH/s.

 

Китай, належить Bitmain

 

2016 Основний напрямок — видобуток криптовалют. Також ViaBTC пропонує користувачам криптогаманець та оглядач блоків. У компанії працюють висококваліфіковані професіонали, один з яких — виконавчий директор Хайпо Ян, що був одним із розробників «китайського твітера» Weibo.

 

5.

 

SlushPool

 

6,41 Eh/s Належить чеській компанії Braiins 2010 Крім пулу для видобутку криптовалют, компанія розробила власну операційну систему Braiins OS з відкритим вихідним кодом, створену спеціально для користувачів криптовалют і криптопристроїв.

 

6.

 

Huobi.pool

 

5,66 Eh/s Туреччина, власник кріптобіржа Huobi Global

 

2017 Пул пропонує користувачам низькі комісії та дебетові картки для власників криптовалют. Також Huobi.pool належить платформі для голосування в мережі EOS.

 

Хмарні пули

Сьогодні для того, щоб ефективно займатися майнінгом, потрібні серйозні обчислювальні потужності. Очевидно, що придбання настільки потужних комп’ютерів потребує чималих фінансових ресурсів, наявність яких у окремої людини є малоймовірною. У результаті з’явився новий тип пулу, що отримав назву «хмарний». Він передбачає купівлю або оренду обчислювальних потужностей у спеціалізованих компаній, які мають відповідне обладнання. При цьому всі операції здійснюються через інтернет, а схема взаємодії виглядає наступним чином. Спеціалізована компанія отримує у вигляді прибутку кошти від клієнта, необхідні їй для подальшого розвитку та придбання нових потужніших комп’ютерів. У розпорядженні користувача залишається результат майнінгу на найсучаснішому та прогресивному обладнанні.

Еволюція майнінг-ферм

Майнінг криптовалют: перспективи розвитку криптовалютної екосистеми у 2022 році
Фото (с) https://ru.bitcoinwiki.org/index.php?curid=315

Майнінг-ферма — технічне обладнання, що сприяє видобутку криптовалюти. По суті, це безліч комп’ютерів, що виконують одну і ту саму обчислювану роботу. Вартість майнінгу визначається вартістю обладнання та електроенергії для здійснення операцій. У фізичному плані майнінг-ферми являють собою великі приміщення з комп’ютерами, що постійно виконують обчислення. Як правило, ці приміщення компенсують проблеми, з якими стикаються власники домашніх ферм: перегрів приміщення, нестача вентиляції та енергетичних потужностей.

Для майнінгу не завжди використовувалося спеціально призначене обладнання. Спочатку видобувати криптовалюту могли і звичайні домашні комп’ютери (CPU), але в процесі ускладнення алгоритму мережі це стало неможливим. Згодом почали використовувати відеокарти (GPU), але і вони втратили свою ефективність, особливо для видобутку біткоїнів. Чим більше учасників приєднувалися до мережі біткоїну, тим рідше почала «випадати» винагорода, адже рівень хешрейту (сукупного обсягу обчислювальної потужності) також зростав.

Спеціальні прилади для майнінгу (ASIC) працюють у рази швидше за звичайні комп’ютери, і це стало початком цілого бізнесу. Зараз існує багато людей, для яких майнінг став способом якщо не основного, то додаткового заробітку. В історії підвищення ефективності майнінгу та створення цілих ферм велику роль відіграє проблема масштабування. Масштабування мережі — це ступінь того, як обладнання справляється з тою чи іншою кількістю задач. Звичайно, за часів мінімальної популярності криптовалют та майнінгу у кожній мережі було менше учасників, що робило процес добування одного блоку довшим. Використання майнінг-ферм також вирішує проблему масштабування, адже об’єднання кількох вузлів дозволяє швидше перевіряти транзакції. Найважливішим обладнанням майнінг-ферм є відеокарти або ASIC-машини. Перший варіант є найбільш зручним для домашніх майнінг-ферм. Деякі майнери збирають обладнання з відеокарт, що у фінансовому плані є досить доступним способом майнити криптовалюту.

Прогнози щодо майбутнього криптовалюти:

  1. Важливо розуміти, що зі зростанням популярності віртуальних грошей отримувати прибуток від майнінгу стає все більш проблематичним. Це пов’язано не лише зі збільшенням кількості учасників, а і з приходом на даний сегмент ринку значних фінансових ресурсів. У результаті майнити індивідуально стає просто невигідно та нерентабельно.
  2. Ринок криптовалют є одним із найнестабільніших. Навіть біткоїн, вартість якого зросла дуже сильно, неодноразово падав у ціні. Немає жодної гарантії, що зростання курсу відновиться після чергового обвалу, який може статися будь-якої миті.
  3. Головними потенційними проблемами будь-якої криптовалюти є два фактори. По-перше, незрозумілий правовий статус, який до того ж відрізняється у різних країнах. В умовах сьогоднішнього глобального фінансового ринку це є серйозною перешкодою на шляху до подальшого зростання. По-друге, головною умовою популярності криптовалюти є довіра до неї. Цей критерій складно назвати стабільним та об’єктивним, тому будь-які проблеми можуть легко обрушити навіть найрозкрученішу криптовалюту.
  4. З кожним роком винагорода за майнінг скорочується. Це пояснюється дуже швидким збільшенням загальної обчислювальної потужності учасників процесу, в результаті чого помітно зростає кількість витрачених на видобуток ресурсів.
  5. Слід розуміти, що експертне середовище, що оцінює ризики і переваги криптовалюти та її екосистеми, не має спільного бачення майбутнього цього явища. Одна група впевнена, що криптовалюта або стане нарівні з фіатними грошима (що навряд чи трапиться у найближчі 20-50 років), або стане головним інструментом спекуляцій та руху коштів на світовому чорному ринку. Зростання вартості криптовалют (навіть попри щорічні злети та падіння курсу) є прямо-пропорційним світовій кризі електроніки, оскільки безпосередньо залежить від виробничих потужностей електронно-обчислювальної техніки, а також її якості та кількості на ринку. Інша група експертів впевнена, що криптовалюту очікує крах.
  6. З розвитком цифровізації фіатної екосистеми держави будуть впроваджувати стейблкоїни, що стануть простішими в обігу та регулюватимуться країною-емітентом. Такий варіант розвитку призведе не лише до виводу криптовалюти на чорний ринок, а й зробить її та майнінг нелегальними для більшості країн. У таких умовах криптовалюта як економічне явище поступово зійде нанівець.
  7. Наразі світ, охоплений пандемією, намагається побороти наслідки економічного спаду та вирішує глобальні проблеми енергетики та екології. Криптовалюта залишається мейнстрімом в якості унікального економічного явища. Досвід деяких технічно розвинених країн, що включили криптовалюту в економічну систему (наприклад, Японія), змушує нас знову й знову змінювати своє бачення криптовалютної екосистеми.

На початку 2022 року перспектива розвитку майнінгу в Україні до кінця не визначена з юридичної точки зору, а отже діяльність більшості майнінг-ферм залишається поза законом. Правоохоронці постійно викривають маінінг-центри, які для видобутку криптовалюти незаконно використовують електроенергію з ресурсів комунального та державного сектору.

Все ще існує імовірність того, що майнінг криптовалюти може стати законним. У Міністерстві енергетики навіть запропонували розглянути можливість майнінгу з надлишкової атомної енергії, проте такої поки що немає. Єдиним легальним способом майнити в Україні залишається здійснення такої діяльності з використанням власних (офіційно куплених) енергетичних та технологічних ресурсів. Але без значних фінансових витрат у сучасних умовах українським майнерам це майже не під силу.

Отже, криптовалютна екосистема в Україні допоки залишається в тіньовому та/або сірому сегменті економіки держави.

ЧИТАТИ ТАКОЖ:

ІНШІ ПУБЛІКАЦІЇ