Дайджест новин сфери Цифрової трансформації за період з 08.01.2022 по 16.01.2022

Цифрова трансформація
Тижневий дайджест
з 08.01.2022 по 16.01.2022

Редакція Intelmag щоденно моніторить події і процеси, що відбуваються у сфері Цифрової трансформації України, та виділяє з безмежного потоку найактуальніші — ті, які впливають на розвиток галузі та її трансформацію. У зазначеному матеріалі представлені події за період з 08.01.2022 по 16.01.2022.

Уряд офіційно визнає РФ винною у хакерській атаці на державні сайти

14 січня 2022 року сталась хакерська атака на понад 70 державних ресурсів. За попереднім висновком Мінцифри, сталась так звана «supply chain attack», тобто атака «ланцюжок поставок». Такі атаки кіберзлочинці, як правило, використовують для втручання в процес виробництва продукту, встановлюючи руткіт або апаратні шпигунські компоненти.

Втім, світовий досвід «supply chain attack» засвідчує масштабні витоки інформації з баз даних. Наприкінці 2013 року американська компанія Target зазнала одного з найбільших зломів бази даних в історії роздрібної індустрії саме через «supply chain attack». Тоді було викрадено дані банківських рахунків 40 мільйонів клієнтів.

Офіційна позиція Уряду полягає в тому, що персональні дані українців не були викрадені (такий висновок, на думку редакції, є передчасним, адже у цифровій сфері ширяться плітки, що викрадені майже всі дані з реєстрів), що атака націлена на дестабілізацію суспільної ситуації та дискредитацію чинної влади України.

Цифрові підприємства України зможуть отримати європейське фінансування

Україна розпочала переговори з ЄС стосовно участі в програмі фінансової підтримки Digital Europe із загальним бюджетом 7,6 мільярдів євро. Головними напрямками програми є розвиток суперкомп’ютерів (2,2 мільярди), штучний інтелект (2 мільярди), кібербезпека (269 мільйонів), цифрові навички (577 мільйонів) та цифрові технології в економіці і суспільстві (1,1 мільярд). Програма діятиме до 2027 року, і Україна, в разі підписання Угоди та сплати внесків, зможе долучитись до програми на підставі статті 10 Регламенту (ЄС) № 2021/694 «Про започаткування Програми Digital Europe» (2021–2027)».

Підписання Угоди планується восени 2022 року та дозволить національним юридичним особам отримати додаткове фінансування. Позитивний результат очікується майже у всіх сферах, оскільки націлений на розвиток цифровізації, кібербезпеки та інновацій.

Розпочато тендер на закупівлю консультаційних послуг з розробки рекомендацій подальшої модернізації ЄДДР

13 січня 2022 року оголошено тендер (у формі простої закупки) на закупівлю консультаційних послуг з розробки рекомендацій подальшої модернізації Єдиного державного демографічного реєстру (ЄДДР). Подача пропозицій завершиться 26 січня 2022 року, а за результатами закупівель з переможцями буде підписаний договір на шість місяців. Замовником у рамках проєкту EU4DigitalUA виступив Фонд естонської академії електронного правління, а відповідальною особою є Ханнес Асток — виконавчий директор. Участь в тендері зможуть прийняти як резиденти, так і нерезиденти України.

До липня-серпня 2022 року планується модернізація Єдиного державного демографічного реєстру та пов’язаної з ним інформаційної системи Державної міграційної служби України щодо ідентифікаційних даних фізичних осіб. Буде створено інструмент для обміну персональними даними між інформаційними системами Державної міграційної служби України (ЄДДР та ЄІАС УМП) та Державної податкової служби України (ДРФО).

Формування стратегії розвитку системи інновацій в Україні

Міністерство та Комітет цифрової трансформації працюють над формуванням нормативно-правової форми стратегії розвитку системи інновацій в Україні. В цьому документі планується визначити головні інструменти, форми та методи для розбудови екосистеми інновацій. Стратегія має стати законним гідом у сфері створення та впровадження інновацій, що в довгостроковій перспективі позитивно впливатиме на економічний стан та рівень життя в Україні.

Наразі всі охочі можуть заповнити відповідну Google-форму або надіслати пропозиції та власні побажання на е-mail (innovations@e.gov.ua) щодо напрямків (людський капітал, наука, інфраструктура підтримки, фінанси та ринки) розвитку інноваційної екосистеми.

«Підприємництво для школярів» унікальний освітній продукт в Україні

10 січня 2022 року Міністерство цифрової трансформації проінформувало, що проєкт «Підприємство для школярів» отримав гриф «Схвалено для використання в освітньому процесі» від ДНУ «Інститут модернізації змісту освіти» (сайт цієї установи має ненадійний сертифікат, та Google попереджає про можливість доступу до вашої інформації зловмисників). Спільний проєкт Мінцифри та МОН створений за підтримки «Київстар» та студії EdEra на базі міжнародного стандарту компетенцій з підприємства EntreComp.

Ця програма рекомендована для учнів 10-11 класів як курс факультативних занять та націлена на ознайомлення школярів з повним бізнес-циклом (від бізнес-ідеї до юридичної підтримки та маркетингової стратегії) від успішних українських підприємств, таких як «Монобанк», «Планета КІНО» та інших.

ІНШІ ПУБЛІКАЦІЇ