Хакерські атаки на критичні державні ресурси: причини та висновки

Хакерські атаки на критичні державні ресурси: причини та висновки

Хакери атакували сайти Міністерства освіти та науки, Міністерства аграрної політики та Міністерства зовнішніх справ України і розмістили там звернення до громадян країни з погрозами українською, російською та польською мовами. Наразі кіберполіція Україні почала розслідування походження атаки.

Хакерська атака відбулася в ніч з четверга на п’ятницю 14 січня 2022 року.

Офіційна інформація з’явилася в обліковому записі Міністерства освіти та науки у фейсбуці.

«У зв’язку з глобальною атакою вночі з 13 на 14 січня 2022 року офіційний сайт Міністерства освіти і науки тимчасово не працює. Ведуться роботи щодо усунення несправності, а також працює кіберполіція», —

____________________

зазначено в повідомленні МОН.

На думку редакції, проведення хакерської атаки на державні інформаційні ресурси з блокуванням їх роботи в умовах зростання напруги навколо кордонів України (навчання Південного військового округу РФ з 12 січня 2022 року) — процес прогнозований. Усім відомо, що підрозділи ФСБ Російської Федерації активно використовують власні сили та існуючі в Україні (завербовані) хакерські осередки задля проведення атак. Атаки здійснюються передусім з метою комплексної перевірки захищеності персональних та публічних даних українців, а також захищеності кіберінфраструктури України.

Одною з основних цілей зазначеної події є поетапне доведення суспільно-політичної ситуації в Україні до тотальної недовіри громадян до влади, та як наслідок — активізації масових публічних акцій. До того ж, вже існуюча подібна практика на Сході України та тимчасово окупованій території України АР Крим доводить ефективність збройної ескалації.

Очікується, що до кінця дня робота атакованих ресурсів має бути повністю відновлена. Відомо, що сайти не зазнали значної шкоди. До наступного понеділка правоохоронці готуватимуть офіційну версію пояснення інциденту.

У разі, якщо цього не станеться, напрошуватиметься висновок про реальну життєздатність опублікованої хакерами погрози стосовно можливості викрадення та поширення хакерами персональних даних громадян України в мережі інтернет, зокрема персональних даних військовослужбовців. Також це свідчитиме про суттєву загрозу для країни на національному рівні в розрізі російської ескалації у кіберпросторі.

Прогнозовані наслідки

  1. Проведення невідкладних слідчих дій за адресами розташування провайдерів, які обслуговують органи влади та ОМС, може вплинути на обмеження доступності певних ресурсів у зв’язку із можливими виїмками;
  2. Значне зниження рівня довіри до чинної влади;
  3. Активізація негативного ставлення громадян до процесу цифрової трансформації в Україні;
  4. Загострення суспільно-політичної ситуації в разі реальності поширення в мережі інтернет чутливих персональних даних.

Насамкінець підкреслюємо, що редакція, аналізуючи державні інформаційні ресурси, неодноразово звертала увагу на проблеми, які існують в Україні. Зокрема на проблеми, пов’язані з кібербезпекою та захищеністю кричної цифрової інфраструктури.

ЧИТАТИ ТАКОЖ:

ІНШІ ПУБЛІКАЦІЇ