«єПідтримка»: чи відповідає механізм надання допомоги діючому законодавству

«єПідтримка»: чи відповідає механізм надання допомоги діючому законодавству

Постановою Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2021 року «Порядок надання допомоги в рамках Програми “єПідтримка”» сформовано механізм надання допомоги у розмірі 1000 гривень всім вакцинованим громадянам України. Втім, окремі положення та діяльність суб’єктів Постанови містять ознаки порушення законодавства України. У чому саме вони полягають — розбиралася редакція.

Порушення законодавства у сфері надання соціальної допомоги

Соціальна допомога (або соціальна виплата) визначається як грошова допомога та/або допомога в натуральній формі, що здебільшого фінансується з бюджету та добровільних пожертвувань. Така допомога сплачуються людям, які перебувають у нестатку як на основі перевірки їхнього доходу та засобів до існування, так і за певними критеріями без перевірки доходу.

Стаття 3 Постанови, яка аналізується, визначає, що допомога надається отримувачу за його бажанням одноразово у розмірі 1000 гривень (далі — допомога).

Виходить, ця допомога за своєю суттю є грошовою соціальною підтримкою, яка виплачується державою громадянам України.

Йдемо далі. Зрозуміло, що допомога має на меті підтримку бізнесу, який найбільше постраждав у фінансовому плані протягом пандемії коронавірусу (локдауну) в Україні. Тому ця виплата й здійснюється у безготівковій формі на спеціальні банківські рахунки. Банком-еквайром встановлено код категорії продавців (Merchant Category Code, далі — МСС-код), у яких дозволено витратити допомогу у безготівковій формі.

Частина 2 статті 10 Постанови визначає, що допомога, зарахована на поточний рахунок отримувача, у разі його смерті, або набрання законної сили рішенням суду про визнання його безвісно зниклим, або оголошення померлим повертається банком на рахунок АТ «Ощадбанк». Цей банк протягом трьох операційних днів з дня повернення коштів перераховує їх на небюджетний рахунок Мінекономіки.

Однак ця норма не корелюється зі статтею 1227 Цивільного Кодексу України в частині права членів сім’ї (або спадщини) на одержання сум інших соціальних виплат (допомоги) від спадкодавця (тобто у разі смерті особи, або набрання законної сили рішенням суду про визнання його безвісно зниклим, або оголошення померлим). Таким чином, цим підзаконним нормативно-правовим актом порушуються норми законодавства України.

Порушення податкового механізму

Нарахування допомоги здійснюється банками України на рахунки вакцинованих клієнтів банків протягом 10 робочих днів. Такий термін обумовлений тим, що бюджетні кошти проходять через небюджетний рахунок Мінекономіки на рахунок АТ «Ощадбанк», потім на рахунки інших банків («ПриватБанк», «Монобанк» і так далі), а вже потім на рахунки клієнтів. Втім, користувачі «Альфа-Банку» та «Монобанку» вже відмітили, що допомога нараховується майже миттєво, на відміну від користувачів інших банків, які надають допомогу.

Єдиним логічним поясненням різниці терміну нарахування допомоги є те, що «Монобанк» та «Альфа-Банк» виплачують власні кошти на рахунки клієнтів. Потім сума витрат компенсується банком за рахунок цільових бюджетних коштів.

Кошти, виплачені банком (податковим агентом — стаття 168 ПКУ) за власний рахунок, автоматично стають доходом для громадян України та повинні оподатковуватись згідно з визначеною ставкою податку (стаття 167 ПКУ). Втім, згідно з інсайдерською інформацією, протягом 10 робочих днів «Монобанк» та «Альфа-Банк» роблять підміну понять у звітній податковій документації задля уникнення додаткових податкових відрахувань.

Проте повністю змінити сутність нарахувань «Монобанк» та «Альфа-Банк» не можуть, а отже, через уникнення відповідальності у цих банках виникають корупційні ризики при проведенні податкових перевірок.

ІНШІ ПУБЛІКАЦІЇ