Нові можливості «Дія»: відстежування відкриття кредитів

Нові можливості «Дія»: відстежування відкриття кредитів

Міністерство цифрової трансформації оголосило про запуск нової онлайн-послуги в мобільному додатку «Дія», а саме — перевірки кредитної історії. Тепер особа отримуватиме push-сповіщення у «Дії» про відкриття кредиту на своє ім’я. Така послуга, на думку Міністерства, допоможе громадянам України вчасно реагувати на шахрайські дії з безособового відкриття мікрокредитів онлайн та офлайн. Міністерство цифрової трансформації запускає цю послугу у взаємодії з ТОВ «Українське бюро кредитних історій».

«Цифровізація допомагає захищати українців від шахрайства. Запускаючи сповіщення про зміну та перевірку кредитної історії в “Дії”, ми допоможемо людям вчасно дізнаватися про подібні ситуації, зупиняти їх та зберігати кошти. Це послуга турботи про людей. Уже сьогодні всі користувачі “Дії” автоматично отримають доступ до послуги», —

____________

зазначає віцепрем’єр-міністр, міністр цифрової трансформації Михайло Федоров.


По суті, перевірка кредитної історії в мобільному додатку є не новою ідеєю Міністерства цифрової трансформації, а розширенням можливостей громадян України через послуги мобільного додатку «Дія».

Послуги перевірки кредитної історії вже давно є в мобільному додатку від «Українського бюро кредитних історій» на Google Play та App Store.

ТОВ «Українське бюро кредитних історій», ЄДРПОУ 33546706 (далі — УБКІ) засноване 06.06.2005 року АТ КБ «ПриватБанк» (частка внеску 99,708%) та компанією «Бікоптіма Лімітед» (Кіпр, 1076, Кеннеді Папабасіліу Хаус, 70, Нікосія; частка внеску 0,292%) зі статутним капіталом 5 мільйонів гривень.

Нові можливості «Дія»: відстежування відкриття кредитів
Пшеничний Богдан Олегович — керівник, розробник системи для здійснення транзакцій з використанням засобу мобільного зв’язку для АТ КБ «ПриватБанк»

ТОВ «УБКІ» заснувало ТОВ «Фінансова компанія “Фінілон”», ЄДРПОУ 38920700. Також у червні 2018 року НБУ подав 143 позови до юридичних осіб, які надавали майно в заставу для Нацбанку як забезпечення боргів АТ КБ «ПриватБанку» з рефінансування. Обсяг вимог НБУ за цими позовами становив 10 мільярдів гривень. Серед відповідачів була фінансова компанія «Фінілон».

Функціонал застосунку «Дія» доповнився push-сповіщенням про зміну або перевірку (як початковий етап відкриття кредиту) кредитної історії. Та чи зможе ця функція попереджувати випадки кредитного шахрайства?

Для розуміння проблематики треба описати методику роботи кредитних шахраїв. Слід зазначити, що найчастіше цим займаються угрупування між особами, які вже відбувають покарання у місцях позбавлення волі, та особами на волі.

Етапи:

– Створення електронних пошт під нові сім-карти;

– Реєстрація на сайтах мікрокредитів/мікрозаймів з використанням викрадених персональних даних та наявних у шахраїв банківських карток;

– Кредитні кошти знімаються третіми особами.

Висновки:

  1. З моменту перевірки кредитної історії до зарахування грошей на банківські карти шахраїв проходить від 20 хвилин до декількох годин. За цей час потерпілі не встигають вчинити жодних дій. Звертання до правоохоронців майже завжди не має сенсу. Головною перешкодою для правоохоронних органів у протидії цим злочинам є малозначність (малі суми) та недостатність доказової бази (оскільки всі операції здебільшого виконуються у місцях позбавлення волі, де зробити повну ідентифікацію злочинця вкрай складно).
  2. Оскарження таких мікрокредитів/мікрозаймів у судових дебатах може тривати від декількох місяців та здебільшого закривається у зв’язку з недостатністю доказів для визнання договорів недійсними.
  3. Враховуючи методику вчинення кредитних шахрайств, час, необхідний для протиправного заволодіння коштами, та реалії розслідування цих злочинів, створення push-сповіщень у «Дії» не є механізмом протидії кредитним шахраям, на думку редакції. Це лише додаткова можливість для моніторингу власних кредитних історій за допомогою додатку «Дія». Втім, у мобільному додатку «УБКІ» ця функція вже існує.

ІНШІ ПУБЛІКАЦІЇ