Криптовалюта: новий етап еволюції грошей у світі

Криптовалюта: новий етап еволюції грошей у світі

Поки світові аналітики та інвестори сперечаються про те, чи варто вкладатися в біткоїн, або ж цей пузир скоро лусне, мільйонери покоління Y нарощують заощадження в криптовалюті і не збираються зупинятися навіть на тлі зниження її вартості останнім часом. Недавнє дослідження видання CNBC показало, що понад 80% мільйонерів-міленіалів володіють криптовалютою та збираються поповнювати свої запаси у 2022 році.

Нагадаємо, що міленіалами або поколінням Y прийнято називати людей, що народилися в 1981-1996 роках, тобто зараз їм 25-40 років. Видання CNBC опитало мільйонерів цієї вікової категорії та з’ясувало їхнє ставлення до криптовалюти. У дослідженні взяли участь молоді люди, які володіють активами на суму від одного мільйона доларів, без урахування нерухомості. Опитування показало, що 83% з них мають заощадження у криптовалюті. Причому 53% опитаних мільйонерів зберігають не менше половини свого статку в криптовалюті, а майже третина з них — не менше 75%.

Це дуже відрізняє їх від старшого покоління мільйонерів. Так, лише 4% бебі-бумерів (1943-1962 роки народження) володіють якою-небудь криптовалютою, тоді як понад три чверті інвесторів покоління X (1963-1980) не мають ніякої криптовалюти.

Отже, опитування показало колосальний розкол між поколіннями у питанні інвестування та примноження стану. У той час, як старші мільйонери, як і раніше, значною мірою скептично ставляться до криптовалюти та її майбутнього, біткоїн та його аналоги стають основним джерелом створення багатства та зростання активів для багатьох молодих інвесторів, які вчасно розглянули перспективи нового ринку.

Точку зору молодих інвесторів підтверджують молоді експерти та криптоаналітики. Зокрема американський криптоаналітик Денніс Портер вважає заміну долара біткоїном неминучою.

«Якби в 2017 році мені сказали, що мільярдер і поп-зірка обговорюватимуть, як біткоїн збирається замінити долар, я повірив би, тому що біткоїн — неминучий»,

— зазначив Портер.

З огляду на результати дослідження редакція також вважає за потрібне оцінити перспективи криптовалюти та представити оцінку читачам журналу.

Криптовалюта — це гроші?

Гроші існують з нами, починаючи з перших паростків цивілізації. Вони змінюються із плином часу, розвитком суспільства та технічнім прогресом. Гроші за своєю суттю є загальним еквівалентом визначення ціни та здатні легко обмінюватись на товари або послуги.

Для розуміння питання визначимо основні види грошей у відповідності до хронології їх виникнення:

Товарні (речові, натуральні) гроші — гроші у вигляді товару, який має самостійну собівартість та корисніть. На різних етапах розвитку людства вони існували у вигляді скотини, хутра, перлин тощо. До цього виду грошей також відносяться й металеві (мідні, бронзові, срібні, золоті, платинові) монети.

Забезпечені гроші — різні знаки або сертифікати, які можуть бути вільно обмінені на фіксовану кількість товарів, послуг або товарних грошей. Наприклад, банкноти (bank note) спочатку були повністю забезпечені золотом, втім, з відміною золотого стандарту (15 серпня 1971 року президент США Річард Ніксон оголосив, що США більше не буде конвертувати долари на золото за фіксованим курсом. Це означало остаточну ліквідацію золотого стандарту) забезпечені гроші залишили за собою лиш назву.

Фіатні кошти — вартість цих грошей не прив’язана ні до чого. Вона визначається лише соціально-емісійним уявленням про їхню вартість.

Зовнішні гроші — це або фіатні гроші, або гроші, забезпечені активом з плюсовою чистою пропозицією.

Внутрішні гроші — це засоби обігу, що забезпечені будь-якою формою боргу (чеки, векселя, облігації тощо).

Електроні гроші — це означення грошей чи фінансових зобов’язань, обмін та взаєморозрахунки з якими проводяться за допомогою інформаційних технологій.

Криптовалюта — електронні гроші, які використовуються як альтернативна або додаткова валюта. Найчастіше їхня вартість прив’язана до національних валют. Однак, в окремих випадках така прив’язка відсутня, і їхня вартість формується виключно балансом попиту-пропозиції (біткоїн та інші криптовалюти).

Таким чином виключно за етимологічним принципом ми визначали, що криптовалюта є грошима.

 

Читати також:

Чому існує лише певна кількість біткоїну?

Біткоїн — це перша в світі криптовалюта, яка створена особою Сатоші Накамото або групою осіб, які так себе назвали. Емісія цієї криптовалюти обмежена 21 мільйонами монет. Таку емісію визначив сам Сатоші у своїй переписці з особою під псевдонімом CipherionX.

Криптовалюта: новий етап еволюції грошей у світі
Satoshi_Nakamoto (c) wikipedia.org

«Освітня здогадка та математика працюють над округленням чисел. Я хотів чогось, що б не коштувало надто мало у випадку популярності та не надто багато у випадку провалу»,

— Сатоші Накамото (псевдонім людини або групи людей, які розробили протокол криптовалюти біткоїн і створили першу версію програмного забезпечення, в якому цей протокол було реалізовано)

Також в мережі інтернет є багато теорій відносно причин обмеженості емісії біткоїну 21 мільйонами монет — від частково обґрунтованих теорій до теорії змови (учасники невідомі, але, на думку прихильників теорії, прогнозована вартість всіх біткоїнів має досягти рівня податкового боргу США, який складає 21,1 мільярд доларів).

Трохи про видобуток (емісію) біткоїну

Майнінг — діяльність з підтримки розподіленої платформи і створення нових блоків з можливістю отримати винагороду в формі емітованої валюти і комісійних зборів у різних криптовалютах, зокрема в біткоїнах.

Кожен блок мережі BTC в середньому видобувається за 10 хвилин. Час пошуку може варіюватись від секунд до декількох годин, але середній загальний час все одно дорівнюватиме 10 хвилинам. Тому кількість біткоїну (21 мільйон) дає можливість встановлення тривалості видобутку блоку за 10 хвилин регулярно.

Ліміт збігається з розмірами винагороди, що виплачується майнерам після кожного халвінгу. Халвінг — це процедура у BTC. Раз на чотири роки урізається винагорода, яка виплачується майнерам за знайдені блоки. Оскільки за годину майнери видобувають близько шести блоків, то за чотири роки кількість знайдених блоків дорівнює 210 тисячам.

Отже, мережа BTC регулює складність майнінгу для того, щоб час знаходження нового блоку в середньому дорівнював 10 хвилинам, незалежно від загального хешрейту мережі (він показує ефективність роботи обладнання для майнінгу, а сам хешрейт вимірюється у рішеннях на секунду). Саме тому за кожні чотири роки видобувається 210 тисяч блоків, а після цього відбувається зменшення винагороди вдвічі. Так, у перший цикл винагорода майнерів становила 50 BTC за кожен блок. Потім це значення скоротилося вдвічі і дорівнювало 25 BTC. Ще пізніше винагорода знову скоротилася вдвічі і почала дорівнювати 12,5 BTC за кожен блок. Після третього халвінгу, який, до речі, стався 11 травня 2020 року, винагорода знову скоротилася вдвічі і дорівнювала 6,25 BTC за кожен блок.

Тепер проведемо кілька розрахунків: якщо порахувати суму за всі цикли халвінгу, то сума всіх значень дорівнюватиме 100 BTC (50 + 25 + 6,25 + 3,125 і так далі). Якщо помножити це число на ті 210 тисяч блоків, які видобуваються за цикл (4 роки), то виходить 21 мільйон біткоїнів.

Сама система побудована таким чином, що розподіл винагороди відбуватиметься кожні чотири роки, поки не залишиться останній блок. Коли настане останній етап (цикл), майнерам нараховуватиметься винагорода в розмірі так званого 1 сатоші, що дорівнює 0,00000001 BTC. Для видобутку 2140 році залишиться лише 0,0021 BTC. Тоді ж буде знайдено останній блок.

А що трапиться коли добудуть останній біткоїн? Очікується, що діяльність майнерів після видобутку всіх біткоїнів трансформується у модель забезпечення життєдіяльності біткоїну, адже без обчислювальних потужностей існування біткоїну неможливе. Самі ж майнери не будуть працювати задарма, бо із збільшенням ціни на криптовалюту зростатиме й ціна послуг із проведення транзакцій.

Висновки

«Якщо технологія не звільняє людей від рутини, щоб вони могли переслідувати вищі цілі людства, тоді весь технічний прогрес безглуздий»,

— Жак Фреско, американський футурист.

  1. Технічний прогрес (а в нашому випадку цифрова трансформація) покликаний покращувати життєдіяльності людства. Історичний розвиток постійно змінював гроші. Від шкур ведмедів та перлин — до банкнот, облігацій та кредитів. Наразі людство опановує новий етап еволюції грошей.
  2. Саме технологічний комп’ютерний розвиток став середою розвитку електронних грошей, зокрема біткоїну. Від того як Україна буде реалізовувати державну політику у сфері електронних грошей (початок вже закладено у низці нормативно-правових актів) залежатиме економічне та фінансове майбутнє нашої країни.

ІНШІ ПУБЛІКАЦІЇ