В Україні підвищується вартість послуг інтернет-провайдерів: чому це відбувається

В Україні підвищується вартість послуг інтернет-провайдерів: чому це відбувається

Телекомунікації в Україні — одна з найрозвиненіших, висококонкурентних та найбільш інноваційно-орієнтованих галузей економіки. Її головні цілі — забезпечення інтересів кожного споживача й українського суспільства в цілому. Вітчизняні інтернет-провайдери активно працюють над створенням високорозвинутої інформаційно-телекомунікаційної інфраструктури країни.

Згідно із реєстром Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв’язку та інформатизації, у 2021 році операторів/провайдерів (включаючи фізичних осіб підприємців) у країні налічується понад 4500. Якість послуг українських інтернет-провайдерів є однією з найкращих в Європі. І це незважаючи на той факт, що вартість доступу до інтернету в Україні залишається однією з найдешевших в світі.

Нещодавні дослідження британського провайдера Cable показали, які країни світу мають найдоступніший мобільний інтернет, а в яких він найдорожчий. У рейтингу із 230 країн Україна посідає 31 місце. Середня вартість інтернет-послуг у нашій країні складає $0,75 за 1 Гб мобільних даних. Сусідня Білорусь посідає 13 місце із середньою вартістю $0,43 за 1 Гб, а Польща — 26 місце із $0,64 за 1 Гб. Розвинені країни знаходяться наприкінці списку: США — 154 ($3,33), Канада — 190 ($5,72), Німеччина — 155 ($3,38), Норвегія — 191 ($5,81). Найдорожчий тариф мобільного інтернету дослідники виявили у Греції, де 1 Гб коштує $8,16.

Наприкінці листопада інформаційний простір підірвала новина про підвищення цін на доступ до інтернету в Україні у 2022 році. Отже, зауважу, що підвищення тарифів — це неминуча ситуація на українському ринку телекомунікаційних послуг, що склалася за умов низького рівня державного менеджменту. Саме тому провайдери змушені щорічно переглядати свої ціни в бік зростання.

Зазначу головні, на мій погляд, причини, що спонукають зростання вартості послуг інтернет- провайдерів у 2022 році:

Перша — розбалансовані, і навіть хаотичні, дії влади в економічній і правовій політиці за відсутністю сучасної економічної моделі розвитку України. Сюди можна віднести: суперечливі, а подекуди безглузді, законотворчі норми; вимоги нормативно правових актів, що суперечать Конституції і здоровому глузду; політично-вмотивовані підвищення мінімальної заробітної плати зі збільшенням податків; підвищення цін на енергоносії та зростання цін на споживання електроенергії для бізнесу на догоду існуючим кланам; зміни вартості оренди приміщень і їхнього утримання; штучно підтримуваний низький рівень доходів левової частини населення.

Друга — зовнішнє-економічна технологічна залежність. В силу відсутності власного приладобудування розвиток телекомунікацій напряму залежить від зовнішньоекономічних факторів. У собівартості послуги надання доступу до інтернету значну долю має вартість використовуваного телекомунікаційного обладнання та кабелів зв’язку, яка напряму залежіть від курсу іноземної валюти і кон’юнктури цін на світовому ринку.

Третя — швидкий технологічний ріст інформаційних технологій, що викликає зміну потужностей, тому кожні 3-5 років провайдеру необхідно змінювати власне устаткування.

Четверта — майбутні адміністративні та фінансові ризики від нормотворчості. Зокрема, у листопаді цього року був прийнятий Закон «Про критичну інфраструктуру», який визнається на чотирьох рівнях: локальному, районному, регіональному та загальнонаціональному. Одними з пунктів цього закону є страхування власного бізнесу та розробка паспортів безпеки. Згідно з нормами закону, навіть локальним провайдерам, що надають доступ до мережі одному багатоквартирному будинку, знадобиться мати резервний капітал на випадок критичних ситуацій та страхувати ризики. А це врешті-решт призведе до підвищення собівартості послуг доступу до інтернету.

Перелічені фактори мають суттєвий вплив на вартість послуг від інтернет-провайдерів.

Очікується, що на початку 2022 року вартість інтернет-послуг у більшості провайдерів може зрости на 20-30%. Деякі провайдери вже встановили ціну тарифів вище 200 гривень на місяць із доступом до мережі зі швидкістю 100 Мбіт/с. Але, на мій погляд, це ще не межа.

І насамкінець зазначу, що підвищення тарифів дозволить й надалі продовжувати заплановані обсяги модернізації мереж інтернет-провайдерами. Деякі з них вже підвищили або планують підвищити швидкість доступу до інтернету зі 100 Мбіт/с до 1 Гб/с для всіх користувачів та покращують якість обслуговування своїх абонентів.

ІНШІ ПУБЛІКАЦІЇ