Українські оператори мобільного зв’язку відключатимуть телефони громадян – названо терміни та підстави

Українські оператори мобільного зв’язку відключатимуть телефони громадян – названо терміни та підстави

Законопроєкт № 6138 «Про внесення змін до Закону України “Про електронні комунікації”» щодо захисту інтересів держави та користувачів електронних комунікаційних послуг був включений до порядку денного 30.11.2021. Основна ідея законопроєкту — ідентифікація користувачів електронних комунікаційних послуг.

Для цього законопроєктом запроваджуються:

  • автоматизована інформаційна система обліку міжнародних ідентифікаторів;
  • обмеження доступу кінцевого (термінального) обладнання мобільного зв’язку;
  • міжнародний ідентифікатор (ІМЕІ);
  • реєстр ідентифікаторів.

Передісторія

Зазначений законопроєкт був підготовлений народними депутатами Крячком М. В., Федієнком О. П., Сохою Р. В. та іншими. 11.08.2021 Комітет Верховної Ради України з питань цифрової трансформації оприлюднив цей проєкт закону на своєму власному веб-сайті. 18.10.2021 проєкт закону «Про внесення змін до Закону України “Про електронні комунікації”» щодо захисту інтересів держави та користувачів електронних комунікаційних послуг» № 6138 (далі — законопроєкт) був отриманий Верховною Радою України. Згідно із положенням, мета законопроєкту полягає у боротьбі із незаконним ринковим обігом терміналів мобільного зв’язку, контрафактом, викраденнями, корупцією, несанкціонованим втручанням в програмне забезпечення (зміною міжнародних ідентифікаторів в мобільних терміналах — ІМЕІ), заниженням вартості та ухиленням від сплати податків та митних зборів.

Аналогічні положення наведенні у прийнятих документах Міжнародного союзу електрозв’язку:

МСЕ-Т (Міжнародна провідна дослідницька комісія з розробки стандартів у галузі боротьби з контрафактними та викраденими пристроями інформаційно-комунікаційних технологій).

Рекомендація МСЕ-Т Q.5050 «Концептуальні вимоги для рішення щодо боротьби з контрафактними пристроями ІКТ» від 15.03.2019 передбачає ведення централізованої бази даних з «білим», «сірим» та «чорним» списками пристроїв, інтеграцію цієї бази даних з локальними реєстрами мереж операторів, виявлення клонованих IMEI;

Рекомендація МСЕ-Т Q.5051 «Концептуальні рішення з боротьби з використанням викрадених мобільних пристроїв» пропонує відключати викрадені мобільні пристрої та запобігати використанню мобільних пристроїв з підробленими та/або клонованими унікальними ідентифікаторами, а також синхронізувати операторам дані з централізованою базою даних та глобальною довідковою базою даних IMEI.

Українським експертним середовищем було проведено дослідження «сірого» ринку електроніки в Україні та надано прогнозний аналіз фінансових втрат від обігу нелегальної комп’ютерної та мобільної техніки. За результатами дослідження виявилось, що продовж 2019 року без належних митних процедур, повної сплати податків і зборів в Україну було ввезено 29% смартфонів від загальної кількості на суму 8,5 мільярдів гривень. У 2021 році, за даними Ukraine Economic Outllook, втрати держбюджету від контрабанди техніки та електроніки очікуються на рівні майже 1 мільярду доларів. За оприлюдненими даними Європейської бізнес-асоціації, рівень «сірого» ринку електроніки в Україні знизився з 23% (у 2019 році) до 16% (у 2021 році).

Втім, учасники конференції, ініційованої Європейською бізнес-асоціацію в листопаді 2021 року, відзначили, що покращення ситуації з нелегальним імпортом електроніки в Україну викликано ситуаційними факторами (пандемія, глобальний дефіцит напівпровідників та мікросхем, закриття кордонів тощо) та не залежало від реформ у митній та правоохоронній сферах. Отже, зазначене покращення має тимчасовий характер.

Прогнозується, що законопроєкт № 6138 на рівні Верховної Ради України буде прийнятий продовж 2022 року. Імовірно, після реалізації основних положень законопроєкту № 6055 «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах електронних комунікацій, радіочастотного спектра та надання послуг поштового зв’язку».

Аналіз запропонованих змін, передбачених законопроєктом № 6138

Норми законопроєкту містять дієвий механізм протидії контрабанді мобільної техніки та боротьби з викраденням телефонів, проте наявні негативні моменти:

Ст. 3 Прикінцевих положень законопроєкту:

«Усі міжнародні ідентифікатори кінцевого (термінального) обладнання мобільного зв’язку, що обслуговуються в електронних комунікаційних мережах мобільного зв’язку на дату набрання чинності цим Законом та не відповідають структурі та принципу розподілу міжнародних ідентифікаторів, визначених регуляторним органом відповідно до стандартів Європейського інституту телекомунікаційних стандартів (ETSI) або порушують унікальність міжнародного ідентифікатора (дублюють), набувають в реєстрі ідентифікаторів статусу тимчасово дозволених до використання в електронній комунікаційній мережі мобільного зв’язку на день набрання чинності цього Закону, а з 1 січня 2025 року набувають в реєстрі ідентифікаторів статусу заборонених до використання в електронній комунікаційній мережі, про що постачальники послуг повідомляють кінцевих користувачів послуг.»

Але, на думку редакції, зазначені терміни заборони у використанні незаконної техніки є не обґрунтованими та можуть бути введені одразу після формування відповідної бази. У будь-якому випадку реальні фінансові втрати від контрабанди не зменшаться до 2025 року.

Також законодавча ініціатива вбачає зміни у ч. 5 ст. 45 законопроєкту «Державне підприємство, що перебуває у сфері управління регуляторного органу є держателем (розпорядником) автоматизованої інформаційної системи обліку міжнародних ідентифікаторів. Створення та функціонування автоматизованої інформаційної системи обліку міжнародних ідентифікаторів забезпечує державне підприємство, що перебуває у сфері управління регуляторного органу».

Але згідно з Рішенням № 71 від 23.02.2021 «Про схвалення пропозицій до проєкту закону України “Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах електронних комунікацій, радіочастотного спектру та надання послуг поштового зв’язку України”», таким регулятором вже є Національна комісія.

Фінансова складова реалізації положень законопроєкту

В пояснювальній записці до законопроєкту наведено, що додаткових витрат з державного бюджету не заплановано. Але, зважаючи на те, що правоохоронні, митні, регуляторний орган та постачальники мобільного зв’язку будуть зобов’язані забезпечити функціонування нової великої бази, відсутність додаткових витрат виглядає сумнівною. Логічно зауважити, що витрати на технічну, енергетичну та організаційно-штатну складову потребуватимуть значних витрат. А такі витрати не заплановані у видатках до цих органів на 2022 рік.

ІНШІ ПУБЛІКАЦІЇ