Тренди у шкільній освіті в Україні: робототехніка та віртуальна реальність

Цей матеріал - Авторська думка.
Редакція сайту може не розділяти думку автора
Тренди у шкільній освіті в Україні: робототехніка та віртуальна реальність

Зараз серед міленіалів — сучасних молодих батьків — існує високий попит на якісну освіту для своїх дітей. Питання синхронізації шкільної освіти з прискореним процесом розвитку високих технологій не втрачає актуальності. Більш того, на фоні викликів ковідних 2020-2021 років воно загострилося ще більше. Основне, що сьогодні цікавить батьків, — як виглядатиме школа у найближчому майбутньому? Отже, враховуючи затяжний локдаун та активну форму дистанційної освіти для школярів, вважаю доцільним поділитися основними трендами у шкільній освіті. У найближчому майбутньому в більшості шкіл, принаймні у розвинених країнах світу, вони будуть успішно імплементовані.

  1. Застосування VR і AR

Технології віртуальної реальності в освіті — це тренд навіть не 2022-го. Він буде з нами як мінімум до 2030-2035 років. До того часу, цілком імовірно, учні вдягатимуть спеціальні окуляри та опинятимуться у віртуальному класі з віртуальним вчителем в будь-якій точці планети Земля. Цю версію підтверджує і свіжа розробка Microsoft — платформа для взаємодії людей у доповненій реальності Mesh. Платформа дозволить користувачам створювати віртуальні аватари, а пізніше — використовувати фотореалістичні голограми. Отже, зрозуміло, що платформа стала початком чогось дуже масштабного. Можливо, колись український шкільний вчитель матиме можливість викладати урок в режимі реального часу, наприклад, в африканській школі.

  1. Робототехніка та програмування

Я вірю, що діти скоро працюватимуть у шкільних аудиторіях. Це станеться у результаті збільшення учнівських коворкінгів. Як зазначив якось Тім Кук, головна міжнародна мова — мова програмування. І, швидше за все, для взаємодії з цивілізованим світом володіння українською та англійською мовами не буде достатньо. У пріоритеті будуть навички програмування. Сьогодні в цілому світі, та в Україні зокрема, існують школи, де діти вивчають кодинг. Цілком імовірно, ці навички призведуть до того, що школярі створюватимуть та програмуватимуть роботів. Ось вам приклад — кілька років тому Apple зіштовхнулися з проблемою нестачі програмістів. У результаті компанія вирішила цю проблему шляхом придбання спеціального обладнання для підопічних шкіл та введення додаткових навчальних програм для учнів цих закладів. Таким чином Apple інвестувала у своє майбутнє. Сподіваюсь, крутий тренд невздовзі прийде і в Україну. Недарма ж левову частку доходів від креативних індустрій країни складають IT-компанії.

  1. Гейміфікація

Досить часто школярі, а інколи навіть їхні батьки, скаржаться на те, що навчальний процес є надскладним, а часом і нудним. Зробити його захоплюючим та ефективним допомагає гейміфікація. У школярів немає причини не брати участь в активних класних іграх. Отже, шкільні педагоги мають можливість задіяти увесь свій креатив задля створення захоплюючої ігрової атмосфери. За допомоги ігор діти одночасно навчатимуться і практикуватимуть, долучаючись до ігрових дій. У результаті вони проходитимуть курс із більшою зацікавленістю.

  1. Зміна ролі оцінки успішності

Технології надають можливість працювати з великими обсягами даних: вести статистику успішності школярів та робити висновки про більш ефективні методи навчання. З моменту вступу та до самого моменту закінчення навчання в школі по кожному учню можна вести індивідуальний план, корегувати навчання учня в залежності від успішності та персональних вподобань, робити висновки про систему освіти в цілому. Це зміщує фокус уваги з підсумкових оцінок на проміжні результати, які, як виявилося, набагато важливіші для вибудовування стратегії навчання. А доступність цих даних не тільки для вчителів, але й для самих школярів, робитиме їхнє навчання більш самостійним.

  1. Соціально-емоційне та етичне навчання (СEEН), або навчання навичкам усвідомленості з дитинства

Тривога, депресія або синдром дефіциту уваги і гіперактивності сьогодні стають популярними діагнозами для школярів усього світу. Кожен день діти, особливо підлітки, щосили намагаються зрозуміти, як вписатися у складний та мінливий світ, одночасно борючись з такими речами, як тиск в школі, булінг або проблеми вдома. І це на тлі соціальних мереж, які транслюють яскраве і успішне життя однолітків. У багатьох країнах світу зі школярами працюють штатні фахівці-психологи. На уроках усвідомленості діти вивчають медитацію, техніки релаксації і дихальні вправи з метою самостійного регулювання емоцій. Усвідомленість підвищує спокій, зменшує апатію і допомагає боротися із занепокоєнням. Освітня програма «Соціально-емоційне та етичне навчання» розроблена фахівцями Emory University для міжнародного використання. Від початку минулого року програма почала застосовуватися у 26-ти українських школах із 21-ї області. Пілотування відбувається в межах загальнонаціонального шкільного експерименту МОН. Крім того, віднедавна в Україні працюють комерційні компанії, які надають послуги вчителям і батькам по застосуванню методики майндфулнесс (тренована навичка, що дозволяє жити повніше, спілкуватися глибше, працювати продуктивніше).

  1. Більше поглиблення в проєктне навчання

Пройшли ті часи, коли учні пасивно сиділи за партами, а вчителі нескінченно читали лекції, очікуючи, що діти вберуть у себе теоретичну інформацію. Сьогодні в освітньому середовищі школярі мають співпрацювати, критично мислити і працювати у групі для розробки проєктів і пошуку відповідей на складні питання. Метод проєктного навчання з’явився ще в минулому столітті, але, мабуть, саме зараз набуває глобальних форм. В Україні він застосовується в окремих, головним чином, приватних школах. Проєктне навчання (PBL — Project Based Learning) дозволяє вчителям познайомити школярів із новою інформацією та розвинути навички, необхідні в XXI столітті, а учням — взаємодіяти з програмою із більшим захопленням.

  1. Година генія

«Година генія» — це досить нова освітня методика, яка дозволяє учням працювати над проєктами для самостійного вивчення за власним вибором протягом години кожен день. Методика спонукає школярів практикувати свої творчі здібності та навички незалежного мислення, а також розвивати захоплення від навчання. Крім того, у власних проектах школяри можуть використовувати сучасті гаджети та розширювати можливості за рахунок сучасних технологій. Якщо ви шукаєте способи підвищити залученість учнів у навчання, можливо, варто стежити за геніальними просторами.

Перераховані вище тренди в освіті — лише одні з багатьох, які рухають шкільний навчальний процес у майбутнє, і в цьому процесі школярі з кожним роком відіграють усе більшу роль. Вже сьогодні зрозуміло, що технології майбутнього в руках наших дітей. Вони використовують їх із раннього дитинства і швидко адаптують свій спосіб життя під них. Відповідно і навчальні заклади повинні пришвидшити свою реакцію на мінливі умови сучасного світу.

ІНШІ ПУБЛІКАЦІЇ