Дайджест новин сфери Цифрової трансформації за період з 27.11.2021 по 04.12.2021

Цифрова трансформація
Тижневий дайджест

Редакція Intelmag щоденно моніторить події і процеси, що відбуваються у сфері Цифрової трансформації України, та виділяє з безмежного потоку найактуальніші — ті, які впливають на розвиток галузі та її трансформацію. У зазначеному матеріалі представлені події за період з 27.11.2021 по 04.12.2021.

Ринок електронної техніки в України виходить з тіні. Результат реформи чи ситуаційне покращення?

Станом на початок грудня 2021 року ситуація з нелегальним імпортом комп’ютерної техніки в Україну покращилась. Такого висновку дійшли в Європейській бізнес-асоціації, порівнявши показники «сірого» ринку електроніки у 2019 році (23%) та 2021 році (16%).

Втім, всі учасники заходу відмітили, що покращення ситуації з нелегальним імпортом електроніки в Україну було викликано ситуаційними факторами (пандемія, глобальний дефіцит напівпровідників та мікросхем, закриття кордонів тощо) та не залежало від реформ у митній та правоохоронній сферах. Таке покращення — лише тимчасове.

Впровадження нових соціальних послуг у «Дії». Держава як зручний та ефективний сервіс.

29 листопада 2021 року пройшов Online Summit 2021, на якому Михайло Федоров презентував українцям сім нових онлайн послуг у «Дії»:

Витяг з реєстру зарахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування;

  • Довідка про застраховану особу за формою ОК-7;
  • Довідка про застраховану особу за формою ОК-5;
  • Призначення житлової субсидії;
  • Призначення пенсії;
  • Довідка про доходи пенсіонера;
  • Перерахунок пенсії.

Запровадження таких змін має на меті не лише спрощення та автоматизацію отримання соціальних та пенсійних послуг, а ще й заощадження державного бюджету до 11 мільярдів гривень та економію 1300 тон паперу щорічно.

В Україні зростають ціни на інтернет. Які ціни будуть у 2022 році?

За даними Інтернет Асоціації України (далі – ІнАУ), в Україні інтернет-провайдери підвищують ціни. Олександр Аратюнян, член правління ІнАУ, прогнозує встановлення тарифів на рівні 200 гривень/місяць для швидкості у 100 Мб/сек, а 1 Гб/сек коштуватиме 300 гривень/місяць (ціна підніметься в 1,5-2 рази).

Одним із факторів підвищення цін є удорожчання кабельної та оптоволоконної продукції, її логістика, а також інфляція, підняття цін на електроенергію та вартість доступу до житлової інфраструктури.

У таких умовах спостерігається тенденція відтоку дрібних та середніх інтернет-провайдерів. У майбутньому залишаться лише великі провайдери, які зможуть диктувати цінову політику у цій сфері.

90% українців забезпечені мобільним 4G-інтернетом. Перспективи розвитку покриття мережі 4G в Україні.

Президент української телекомунікаційної компанії «Київстар» Олександр Комаров у ході останньої прес-конференції повідомив про забезпеченість 90% населення України зв’язком 4G. Для покриття 99-100% населення України мережею 4G до кінця 2024 року знадобиться 12-14 мільярдів гривень. Такий цінник формується не лише через додаткові витрати на побудову нових базових станцій та апгрейд існуючих, а ще й через складнощі у двох моментах: оптоволоконні магістралі та витрати на електрику.

Вищезазначені чинники та створення у 2022 році Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах електронних комунікацій, радіочастотного спектра та надання послуг поштового зв’язку, може підвищити ціни на мобільні послуги.

Мобільні телефони українців зможуть відключати від мережі. Відповідний законопроєкт зареєстровано у Верховній Раді України.

30 листопада 2021 року Верховна Рада України включила до порядку денного законопроєкт № 6138 «Про внесення змін до Закону України «Про електронні комунікації» щодо захисту інтересів держави та користувачів електронних комунікаційних послуг». Зміни, що пропонуються до внесення, передбачають створення бази даних ІМЕІ мобільних телефонів громадян України за категоріями: «біла» (легальні), «сіра» (потребують даних про покупку) та «чорна» (викрадені, нелегально імпортовані). Основні повноваження будуть покладені на Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах електронних комунікацій, радіочастотного спектра та надання послуг поштового зв’язку, та державне підприємство, що перебуватиме у сфері управління цього регуляторного органу. Остаточно така база має запрацювати з 2025 року.

Кібернавчання National Cybersecurity Preparedness: Grid NetWars — підготовка до бойових дій у кіберпросторі.

В Україні пройшли кібернавчання National Cybersecurity Preparedness: Grid NetWars на базі Національного координаційного центру кібербезпеки при РНБО та за підтримки проєкту USAID «Кібербезпека критично важливої інфраструктури». В умовах «гібридної війни» головними цілями стають об’єкти критичної інформаційної інфраструктури України. Формат навчань передбачає набуття практичних навичок протидії кібератакам у реальному часі. За результатами навчань українські кіберспеціалісти вперше отримають престижну міжнародну сертифікацію від SANS Institute.

ІНШІ ПУБЛІКАЦІЇ