Електронне декларування місця проживання: нова ініціатива Міністерства цифрової трансформації

Електронне декларування місця проживання: нова ініціатива Міністерства цифрової трансформації

Міністерство цифрової трансформації запустило масштабне бета-тестування функції декларування місця проживання на порталі «Дія» з 01.12.2021. Умови участі у тестуванні представлені на сайті Міністерства. Станом на 03.12.2021 для участі у бета-тестуванні зареєструвалось понад п’яти тисяч громадян України.

Бета-тестування нового функціоналу державного електронного порталу «Дія» націлено на підготовку до введення в дію положень законопроєкту № 5463 від 05.05.2021 «Про реалізацію публічних електронних послуг з реєстрації та декларування місця проживання в Україні».

Через бюрократичну складність кожен третій українець живе не за місцем реєстрації, а більше мільйона людей живуть без реєстрації взагалі. Аби повідомити державі, де ви живете зараз, необхідно відстояти кілька черг та зібрати чимало паперових документів

 

Михайло Федоров – міністр цифрової трансформації України

Михайло Федоров нагадав, що Міністерство запустило послугу на події Diia Summit пів року тому для семи міст України. Послуга вже доступна для жителів Києва, Харкова, Вінниці, Луцька, Рівного, Кривого Рогу та Маріуполя. Найближчим часом Міністерство планує масштабування послуги на всю країну. Послугу можна буде отримати онлайн всього за один робочий день.

У Міністерстві цифрової трансформації також повідомили, що проєкт реалізовується Програмою EGAP фонду «Східна Європа», що фінансується урядом Швейцарії. Проєкт здійснюється за підтримки проєкту «Цифрові, інклюзивні, доступні: підтримка цифровізації державних послуг в Україні» (проєкт підтримки «Дія»). Цей проєкт, у свою чергу, впроваджується ПРООН за підтримки Швеції і Академії електронного урядування Естонії в межах «EU4DigitalUA: Інтероперабельність, е-послуги та кібербезпека». Над втіленням проєкту щодо електронного декларування та реєстрації місця проживання Міністерство цифрової трансформації України співпрацює із Державною міграційною службою та іншими міністерствами — внутрішніх справ, оборони та юстиції.

Як відомо, донедавна зміна місця проживання в Україні була державною послугою, розтягнутою у часі. З метою проведення процедури громадяни мали відвідати Центр надання адміністративних послуг. А для військовослужбовців обов’язковими для відвідування були ще й військкомати. Треба було подати декілька заяв та очікувати на відповідь. Подекуди цей процес затягувався на два тижні.

В умовах сьогодення, які ускладнюються поширенням коронавірусної інфекції, відвідування публічних місць наражає громадян України на інфікування. Не варто забувати й періодичні збої у роботі реєстрів, що негативно оцінюються суспільством при отриманні державних послуг.

На думку редакції, важливим моментом зазначеної ініціативи Мінцифри є оцінка спроможності належної міжвідомчої електронної взаємодії. Йдеться про обмін інформацією, що здійснюється між реєстрами територіальних громад, відомчою інформаційною системою центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері реєстрації фізичних осіб, державним демографічним реєстром, Єдиною інформаційною системою Міністерства внутрішніх справ України та іншими інформаційно-комунікаційними системами.

Іншим важливим аспектом бета-тестування є ознайомлення українського суспільства з новими цифровими можливостями, які реалізуються за ініціативи Міністерства цифрової трансформації України.

ІНШІ ПУБЛІКАЦІЇ