Щодо створення національного регулятора для галузі інтернету і мобільного зв’язку

Щодо створення національного регулятора для галузі інтернету і мобільного зв’язку

Нещодавно Верховна Рада ухвалила за основу законопроєкт № 6055 «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах електронних комунікацій, радіочастотного спектра та надання послуг поштового зв’язку».

Комісія працюватиме замість Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері зв’язку та інформатизації, діяльність якої регулював Закон «Про телекомунікації».

Створення конституційного та незалежного національного регуляторного органу націлене на приведення у відповідність зобов’язань України перед Євросоюзом. У тому числі йдеться про створення належних умов для входу нашої країни в Єдиний європейський цифровий ринок. Такі євроінтеграційні процеси зумовлять покращення розвитку всіх українських цифрових послуг. Виконання домовленостей та зобов’язань Угоди про Асоціацію Україною як учасницею зовнішньополітичної ініціативи «Східне Партнерство» логічно виражається в законодавчій ініціативі Комітету з питань цифрової трансформації (Крячко М. В., Соха Р. В. та інші) у вигляді законопроєкту № 6055 від 14 вересня 2021 року «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах електронних комунікацій, радіочастотного спектра та надання послуг поштового зв’язку».

Міністерство підтримує прийняття законопроєкту у першому читанні, однак хоче зазначити, що він потребує додаткового опрацювання у частині фінансової незалежності (фінансування регулятора має відбуватися за рахунок спеціального фонду), інституційної незалежності та прибирання повноважень, які відсутні у відповідній Директиві Євросоюзу (обов’язкова ідентифікація абонентів та ведення IMEI реєстру)

 

Міністерство цифрової трансформації

На думку редакції, важливим елементом цього законопроєкту є його відповідність нормам регламенту Європейського Парламенту І Ради (ЄС) 2018/1971 від 11 грудня 2018 року «Про створення Органу європейських регуляторів електронних комунікацій (BEREC) та Агентства з підтримки BEREC (офіс BEREC), внесення змін до Регламенту (ЄС) 2015/2120 та скасування Регламенту (ЄС) № 1211/2009».

Стаття 35 глави ІХ Регламенту передбачає співпрацю BEREC та офісу BEREC з компетентними органами третіх країн та міжнародними організаціями. З цією метою BEREC та офіс BEREC можуть, за умови попереднього погодження з Комісією, укладати робочі домовленості. Такі домовленості не створюватимуть юридичних зобов’язань.

Врешті, підсумуємо:

  • Створення Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах електронних комунікацій, радіочастотного спектра та надання послуг поштового зв’язку, визначить надійний вектор євроінтеграційного розвитку цифрової інфраструктури в Україні;
  • Заплановані витрати з державного бюджету на створення НРО, його адміністрування, функціонування та діяльність із корегування взаємодії з іншими органами зможуть бути реалізовані з 2024 року (на період 2022-2023 років не визначені шляхи покриття витрат із державного бюджету);
  • Прийняття законопроєкту створить можливості для залучення України до Єдиного європейського цифрового ринку, оскільки сфера електронних комунікацій є основою для розвитку інших цифрових послуг в Україні.

ІНШІ ПУБЛІКАЦІЇ