Що очікувати українцям від діяльності дочірньої компанії британської Revolut

Що очікувати українцям від діяльності дочірньої компанії британської Revolut

Як стало відомо, британський фінтех-стартап Revolut зареєстрував офіційну юридичну особу в Україні. Згідно з офіційними даними «Опендатабот» реєстрація відбулася у вересні 2021 року. За даними Держреєстру юридичних осіб, компанія називається ТОВ «Револют Технолоджис Юкрейн», її кінцевим бенефіціаром вказано Revolut Ltd. Компанія офіційно зареєстрована у БЦ Horizon Park. Керівником виступає Владислав Яценко.

Revolut пропонує банківські послуги, включаючи банківські рахунки у GBP та EUR, дебетові картки, безоплатну біржу валют, біржову торгівлю, обмін криптовалютами та однорангові платежі. Мобільний додаток Revolut підтримує зняття коштів у банкоматах у 120 валютах та надсилання у 29 валютах безпосередньо з програми. За виплати у вихідні дні стягується додаткова комісія від 0,5% до 2%, що захищає їх від коливань курсу валют.

Компанія Revolut досягла успіху завдяки партнерству російського бізнесмена та фінансиста Миколая Сторонського і українського програміста Владислава Яценко. У 2019 році, маючи відповідні можливості та ресурси, Миколай Сторонський — генеральний директор АТ «Газпром промгаз» започаткував сервіс із мультивалютною банківською картою з найбільш лояльним курсом обміну валют, інвестувавши в бізнес 300 тисяч фунтів стерлінгів. В якості партнера з долею у 20% було запрошено перспективного українського програміста Владислава Яценка.

У результаті спільної діяльності партнерів на сьогоднішній день проєкт Revolut має 16 мільйонів клієнтів та понад 500 тисяч підприємств. За останніми даними, в місяць система Revolut здійснює понад 150 мільйонів транзакцій. Оціночна вартість компанії становить 33 мільярди доларів, що робить компанію одним із найдорожчих фінтех-сервісів у світі. Revolut займає третю позицію у ТОП-10 найбільших цифрових банків за обсягом капіталу.

Але Revolut, як і більшість фінансових установ, має інструменти для ідентифікації відмивання грошей, шахрайства та іншої злочинної діяльності. При цьому ці інструменти спричиняють автоматичне призупинення рахунків клієнта. Рішення про розблокування приймається виключно співробітниками (агентами з відповідності) сервісу Revolut. Час блокування грошових операцій нічим не визначений, а кількість необґрунтованих блокувань може досягати десятків на місяць. Існують випадки блокування клієнтів та закриття їхніх рахунків без компенсацій.

Можливість персоналу сервісу вирішувати питання розблокування грошових операцій становить потенційний корупційний ризик, а нинішня корупційна складова бізнес-сектору України вбачає ймовірність впливу на Владислава Яценка.

Отже, діяльність на території України потужного міжнародного фінтех-сервісу створює потенціал для розширення можливостей цифровізації. Особливий прогрес може бути досягнутий в частині криптовалютних операцій за умови домовленостей із Міністерством цифрової трансформації України. Але родинні зв’язки Сторонських (батько — Сторонський Миколай Миронович, уродженець міста Львів має російські державні нагороди — зокрема, орден «За заслуги перед Отечеством» II-го ступеня) в умовах агресії з боку Російської Федерації можуть вплинути на діяльність компанії Revolut на території України, адже компанія потенційно може бути підпорядкована Росії.

ІНШІ ПУБЛІКАЦІЇ