З 2022 року в Україні працюватиме “Трембіта”

З 2022 року в Україні працюватиме “Трембіта”

18 листопада 2021 Верховна Рада України прийняла Закон № 2110 «Про публічні електронні реєстри», який встановлює правові, організаційні і фінансові засади створення та функціонування публічних електронних реєстрів з метою захисту прав та інтересів фізичних і юридичних осіб під час створення, зберігання, оброблення та використання інформації у публічних електронних реєстрах. Закон передбачає створення єдиної системи публічних електронних реєстрів з 1 січня 2022 року, а також технічних аспектів функціонування цих реєстрів у вигляді «е-запит — е-відповідь» та формування спільних масивів даних. Порядок взаємодії визначатиметься Кабінетом Міністрів України.

Законопроєкт запровадить поняття «базові реєстри». Вони міститимуть основну інформацію про українців. Наприклад, Єдиний демографічний реєстр буде першоджерелом інформації про особу: її вік, ПІБ, ідентифікаційні документи. Це поширена світова практика. Реєстри будуть поєднані між собою «Трембітою». Не потрібно приносити ксерокопії чи довідки в різні держоргани, оскільки обмін інформацією буде в електронному вигляді. Так, інформація не дублюватиметься й відрізнятиметься про одну й ту саму людину в різних держреєстрах 

 

Міністерство цифрової трансформації

Як відомо, Міністерством цифрової трансформації України здійснюється реалізація пріоритетних напрямків та завдань (проєктів у кількості 94) із цифрової трансформації на період до 2023 року, що схвалено Розпорядженням Кабінету Міністрів України № 365-р від 17 лютого 2021 року. Одним із головних аспектів цифровізації країни є перехід на систему електронних послуг та впровадження публічних електронних реєстрів у всіх державних органах, які працюють та/або ведуть реєстри.

Вагомим поштовхом для впровадження електронних систем стала пандемія COVID-19, яка охопила Україну у 2019 році. Саме тоді, 10 вересня 2019 року, за ініціативи Крячка М. В. (Голова Комітету Верховної Ради України з питань цифрової трансформації), Чернєва Є. В. (заступник голови Комітету, голова підкомітету цифрової економіки, інноваційного розвитку та електронного бізнесу Комітету Верховної Ради України з питань цифрової трансформації), Федієнка О. П. (заступник голови Комітету, голова підкомітету цифрової та смарт-інфраструктури, електронних комунікацій, кібербезпеки та кіберзахисту Комітету Верховної Ради України з питань цифрової трансформації) та Сохи Р. В. (Член Комітету Верховної Ради України з питань цифрової трансформації) до Верховної Ради України подано законопроєкт «Про публічні електронні реєстри».

Прийнятий 18 листопада 2021 Закон України № 2110 «Про публічні електронні реєстри» утворює формальний механізм створення та функціонування публічних електронних реєстрів, а також визначає строки для внесення змін до існуючих нормативно-правових актів у сфері реєстрів. Деякі норми Закону (ч. 2 ст. 13, ч. 2 ст. 19, ч. 1 ст. 31 тощо) частково або повністю не корелюються з нормами вже чинних нормативно-правових актів України, що може спричинити складності при формуванні публічного електронного реєстру.

З технічного боку, формування такого реєстру в сучасних умовах можливо за умови додаткових фінансових вливань на розширення матеріально-технічної бази органів-реєстраторів від будь-яких джерел, не заборонених законодавством України (ч. 1 ст. 50).

Запроваджений публічний електронний реєстр буде достатньо захищеним. Про це у своєму телеграм-каналі зазначив Михайло Федоров. Згідно з його словами, діяльність та взаємодія реєстрів відбуватиметься виключно в електронному вигляді через можливості системи електронної взаємодії державних електронних інформаційних ресурсів «Трембіта».

Основу системи «Трембіта» становить удосконалена естонська платформа обміну даними X-ROAD, яка є фундаментом естонського цифрового суспільства. Платформа та ідеологія X-ROAD впроваджена в Азербайджані, Аргентині, Естонії, Киргизстані, Намібії, Палестині, Фарерських островах, Фінляндії та ряді інших країн.

Архітектура системи «Трембіта» працює із власними акредитованими центрами сертифікації та використовує інші програмні заходи щодо контролю за мережею. Здійснити несанкціонований доступ до системи вкрай складно. Національний реєстр електронних інформаційних ресурсів є невід’ємною складовою системи інтероперабельності країни й забезпечує організаційну підтримку «Трембіти».

ІНШІ ПУБЛІКАЦІЇ