Програма розвитку ООН (UNDP) активізувала наповнення веб-картографічного сервісу OpenStreetMap

Програма розвитку ООН (UNDP) активізувала наповнення веб-картографічного сервісу OpenStreetMap

На відкритому картографічному сервісі Open Street Map за останні три тижні виникло надзвичайне зростання активності користувачів — на понад ніж 30%. У цей період по всій Україні було внесено 339 915 точок на карту і з них лише в одному з регіонів — 102 976. Що спровокувало такий сплеск активності в одній локації?

OpenStreetMap (далі — OSM) це по суті аналог «Вікіпедії», тільки у форматі карти, яка працює за тим самим принципом наповнення — завдяки користувачам сервісу (волонтерам). Проєкт заснований у Великій Британії в 2004 році Стівом Костом. Ідея полягає в підтримці розвитку та розповсюдження геопросторових даних, а також надання можливості їх використання будь-кому, у той час, як інші карти (такі, як Google чи Bing) мають комерційний та обмежений формат доступу до своїх ресурсів.

Зберігати і обробляти мільйони фото для картографічних потреб доволі складно. У 2009 році Джон Маккеррел зробив проєкт OpenStreetView, куди волонтери завантажували фото. Модерувати їх було довго, законодавство занадто обмежувало зйомку публічних просторів, а вартість зберігання даних не знижувалась. Зробити відкриту альтернативу Google Street View, здавалося, було технічно неможливо.

Але через п’ять років шведський стартап Mapillary довів зворотне. Для OpenStreetMap у компанії за наступні шість років зробили дуже багато: зібрали і опублікували більше мільярда фотографій, вбудували додаткові слої карти, автоматизували розпізнавання дорожніх знаків і інших об’єктів. Mapillary стали важливою частиною інфраструктури відкритих карт. Програма стала корисною не лише для OSM: муніципалітети і міністерства різних країн публікують у ній фото для відстежування стану доріг та вулиць.

Для прикладу, на сьогодні довжина дорожньої мережі України складає 725 622 кілометрів (за даними OSM), з яких 27 460 км вже відзняті і опубліковані в Mapillary. Це міжобласні, міжрайонні та міжміські маршрути, а також дорожня мережа міст по всіх областях України, які вже можуть безоплатно використовуватись при розробці геопорталів міст, районів, областей чи будь-яких інших сервісів.

Що ж активізувало картографів за останні три тижні?

Поштовхом до збільшення такої активності стала ініціатива ПРООН (UNDP) спільно з Mapillary та іншими партнерами, які запустили на території Черкаської області захід під назвою «Мапатон» (детальніше про захід за посиланням https://fb.watch/9dWIWJR_TK/).

«Мапатон» — це організований колективний захід для додавання даних в OpenStreetMap. Це може бути проєкт, пов’язаний з покращенням мапи у конкретній місцевості, або ж допомога волонтерам, які знаходяться в містах катастроф та стихійних лих, або реагування на поточні чи майбутні заходи гуманітарних місій. «Мапатони» проводяться багато років в різних країнах: США, Російській Федерації, Мексиці, Перу, Таджикистані, Білорусі та інших.

Для розуміння змін наочно можна порівняти схему вуличного освітлення міста Черкаси. За цей період на мапу міста додано 17 098 об’єктів вуличного освітлення, а ще станом на 25 жовтня 2021 їх було тільки 240.

Джерело: https://www.openstreetmap.org

Загалом на карту нанесено понад 150 000 змін та декілька тисяч актуальних фото. Якщо розшифрувати ці цифри, то фактично для вільного використання на карті в одному місті вже доступні наступні об’єкти:

– 555 позначок для навігації людей з інвалідністю (було — 0);

– 102 кілометри пішохідних тротуарів;

– +116 відміток об’єктів туризму;

– 999 позначок місць для паркування;

– позначено і розмічено 343 пішохідних переходів.

Mapillary — це не єдиний проєкт геотегування фото. Альтернативним вільним проєктом із понад ніж 200 мільойнів фото є OpenStreetCam (OSC) від німецької компанії Telenav GmbH. Як і Mapillary, OSC використовує технологію розпізнавання даних на фото. Водночас, при перегляді фото Mapillary використовує 3D-ефекти, а у OSC ці ефекти відсутні.

Такий підхід до збору даних на основі краундсорсингу може стати активним драйвером розробки автономних авто. Так, Autonomous Intelligent Driving GmbH (AID) ліцензувала набір даних Mapillary Vistas для розробки технології в безпілотних автомобілях всієї групи Volkswagen. Довідково: #AID є дочірньою компанією #AUDI AG та відіграє головну роль у розвитку міського автономного водіння Gen Group.

У 2020 році з використанням даних OSM та Mapillary було організовано окремий захід для створення понад 33 гуманітарних проєктів із виявлення проблем у різних країнах, їх висвітлення та пошуку рішень для боротьби. Переможцями кампанії були оголошені проєкти з Ербілю (Ірак) та Кампали (Уганда). Перший (іракський) проєкт підготував об’єкти міст на випадок стихійного лиха, а другий, з Уганди, проаналізував стихійні сміттєві звалища в Капмалі. Україна також представила свій експериментальний проєкт Waste Control — по контролю за сміттям у Києві, в якому в OSM збиралися дані по сміттєвим контейнерам, їхній кількості, матеріалу, місцезнаходженню та іншим даним. Український проєкт зайняв почесне третє місце!

На даний час такого роду картографування — це повноцінний інструмент для реалізації як власних локальних, так і глобальних проєктів.
Загалом, українська спільнота картографів Mapillary є однією з найактивніших у світі і реально показує високі результати, що підтверджується статистикою ресурсу OSM.

Використання такого роду сервісів не має значного медійного розповсюдження чи рекламної підтримки, оскільки в їхню основу не закладена комерційна складова, у результаті чого охоплення потенційних користувачів значно нижче, ніж у аналогічних картографічних монополій. Проте, зважаючи на наявність відкритого доступу до системи та її безкоштовність, у разі продовження такої динаміки вона буде мати гарні перспективи для подальшого розвитку.

ІНШІ ПУБЛІКАЦІЇ