Аналітичні новини тижня: період з 23.10.2021 по 30.10.2021

Цифрова трансформація
Тижневий дайджест

Ми в редакції Intelmag на постійній основі будемо надавати щотижневний аналіз новини в сфері Цифрової трансформації України. Сьогоднішня публікація має на меті проаналізувати найзначущі новини, які впливають на сферу, і відбулись в період з 23 жовтня по 30 жовтня 2021 року.

Новина: Президент України затвердив концепцію реформування Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України

Дата: 23.10.2021 р.

 Коротко: Президент України Володимир Зеленський своїм указом № 544/2021 від 22.10.2021 року затвердив рішення Ради національної безпеки і оборони України від 22.10.2021 року «Про Концепцію реформування Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України».

Аналіз: Метою Концепції є реформування та розвиток Держспецзв’язку як сучасного органу, який забезпечує високоякісний захищений урядовий зв’язок і кіберзахист органів державної влади та критичної інфраструктури.

В концепції реформування Держспецзв’язку Російська Федерація визначається основним джерелом загроз для України, оскільки Російська Федерація системно застосовує політичні, економічні, інформаційно-психологічні, кібер- і воєнні засоби проти України, порушуючи її незалежність, державний суверенітет і територіальну цілісність.

Концепція має реалізовуватись в два етапи:

Перший етап (січень 2022 року – грудень 2023) передбачає проведення організаційних заходів (удосконалення законодавства України, функціонування системи урядового зв’язку, організація на базі Держспецзв’язку безпекового акредитаційного центру, тощо).

Другий етап (січень 2024 року – грудень 2025) можливо визначити як «технічний», оскільки передбачає технічне переоснащення Держспецзв’язку.

Високу увагу Концепція приділяє формуванню та реалізації державної політики у сфері кіберзахисту та посиленню співпраці з НАТО та Агентством ЄС з питань мережевої та інформаційної безпеки (ENISA).

Фінансування заходів з реалізації Концепції здійснюватиметься за рахунок і в межах видатків, визначених для Адміністрації Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік, а також інших джерел, не заборонених законодавством.

Загалом Концепція та передбачені нею заходи нагадують систему кібеззахисту яка функціонує в Естонській Республіці.

Враховуючи ту обставину, що естонські державні інформаційні ресурси здатні функціонувати навіть в умовах збройної агресії та окупації (потенційно з боку Росії), так званий «копіпаст» у сфері кібербезпеки, який планує здійснити українська влада з естонської системи не є найгіршим варіантом.

Новина: Компанія Thales відриває офіс в Україні.

Дата: 23.10.2021

Коротко: Віце прем’єр-міністр – Міністр цифрової трансформації Михайло Федоров повідомив про відкриття в Україні офісу компанія Thales. Thales – компанія, що спеціалізується на розробці високотехнологічних інформаційних систем для потреб авіакосмічної, морської галузі та потреб оборонних відомств. Власником компанії є Французька Республіка (за даними відкритих джерел) – 27,1 % акцій та Dassault Group (французька холдингова компанія, виробник авіаційної цивільної та військової техніки) – 25 % акцій. Інші акції перебуваютьу вільному обігу.

Аналіз: Відповідно оприлюдненої Мінцифри інформації під час зустрічі Михайла Федорова та представників компанії Thales обговорювалися питання інструментів, створених на основі штучного інтелекту, цифрових документів та кібербезпеки.

Також французька компанія продемонструвала рішення з кібербезпеки, адаптованих конкретно під потреби держави у контексті прогнозу, виявлення та протидії кіберзагрозам.

Thales стверджує, що має глибокі знання про кібератаки, які отримані від розвідки кіберзагроз. Компанія оперує п’ятьма центрами моніторингу кібербезпеки в різних частинах світу, тому може своєчасно виявити джерело загрози.

За даними звіту за 2020 рік компанія Thales отримала 18 відсотків доходу від продажу (що становить близько 6 млрд євро), постачання цифрових інфраструктурних мереж приватному сектору, силам оборони та безпеки (Thales налагоджувала системи зв’язку на театрах військових дій в Афганістані, Малі та Центральноафриканської Республіки), операторам критичної інфраструктури, а також для урядового зв’язку. Прибутковість компанії виросла через запровадження урядами багатьох країн віддаленої роботи державних органів.

Згідно з українським законодавствам, що регулює розподіл прав та обов’язків серед державних органів влади та управління, функції по забезпеченню функціонування урядового зв’язку, захисту інформації та протидії кібеззагрозам виконує Державна служба спеціального зв’язку та захисту інформації України.

Відповідно до проекту Закону про Державний бюджет України на 2022 рік (№ 6000 від 15.09.2021 р.) загальне фінансування Держзпецзв’язку складатиме понад 4 млрд грн, з них 1,1 млрд грн – видатки розвитку.

Отже, наступного року можливо слід очікувати закупівлю Держзпецзв’язку (ймовірно у одного виконавця та через офіційного дистриб’ютора в Україні) програмних та апаратних рішень у сфері захисту інформації та телекомунікаційних мереж.

Новина: Оновленням додатку для мобільних телефонів «Ощадбанку» займатимуться росіяни

Дата: 28.10.2021

 Коротко: АТ «Ощадбанк» планує оновити додаток для мобільних телефонів для інтернет-банкінгу. Оновлення здійснюватиме компанія-лідер з освоення коштів російських державних банків.

Аналіз: Український державний «Ощадбанк» планує випустити оновлений додаток для інтернет-банкінгу. У розробці бере участь компанія OpenWay. Факт співпраці підтвердили в «Ощадбанку». Група компаній OpenWay має широку розгалужену мережу, офіси та дочірні підприємства у різних країнах, штаб-квартира розташована в Бельгії (ймовірно головна компанія Openway Europe).

Компанія має складну структуру власності, до якої входять компанії що зареєстровані на території країн зі статусом офшорної території.

Співпрацю із компанією OpenWay (в особі OpenWay Technologies Limited) «Ощадбанк» розпочав у 2010 році, уклавши договір на придбання програмного забезпечення WAY4. Програма орієнтована на електронний банкінг, обслуговування платіжних, зарплатних карток, а також на дистанційне обслуговування клієнтів.

Відповідно до оприлюднених даних на порталі державних закупівель Російської Федерації, компанія OpenWay Technologies Limited в 2016 році отримала замовлення від ПАО «Сбербанк России» (Росія) на постачання одного комплекту невиключної ліцензії на програмне забезпечення АС WAY4 опція «VDEP» (модулі «Емісія», «Міжхостовий інтерфейс до системи SmartVista») загальною вартістю 100 тис. Євро.

ООО «Опенвэй сервис» (російське дочірнє підприємство Openway Europe) постійно приймають участь державних закупівлях Російської Федерації.

Так ООО «Опенвэй сервис» виконувало замовлення:

  • АО «БМ-Банк» – вартість замовлення 26 млн рос. руб.;
  • ПАО «Сбербанк» – вартість замовлення 728 млн рос. руб.;
  • АО «Банк дом.РФ» – вартість замовлення 426 тис Євро;
  • ПАО «Банк «ВТБ» – вартість замовлення 506 тис Євро;
  • ООО «ПМК» – вартість замовлення 230 тис Євро і 38 млн рос. руб.;
  • ПАО «ВТБ 24» – вартість замовлення 152 млн рос. руб.;
  • АО «БАНК «ВБРР» – вартість замовлення 71,6 млн рос. руб.;
  • АКБ «Российский капитал» – вартість замовлення 9 млн рос. руб. і 176 тис. Євро;
  • ОАО «Банк Москви» – вартість замовлення 971 тис. рос. руб.;
  • Також серед клієнтів компанії Openway рахуються – Raiffeisen Bank International, Банк Астани, «Альфа-Банк» у Білорусі.

Однак, не зважаючи на досить суттєве отримання компанією замовлень з боку російських фінансових установ, це не є підставою для пошуку «зради» та хейту.

ІНШІ ПУБЛІКАЦІЇ