Аналіз новин тижня: період з 11.10.2021 по 17.10.2021

Цифрова трансформація
Тижневий дайджест

Ми в редакції Intelmag на постійній основі будемо надавати щотижневний аналіз новини в сфері Цифрової трансформації України. Сьогоднішня публікація має на меті проаналізувати найзначущі новини, які впливають на сферу, і відбулись в період з 11 жовтня по 17 жовтня 2021 року.

Новина: Держава планує контролювати швидкість мобільного інтернету

Дата: 09.10.2021

Коротко: Прес-служба Мінцифри повідомила про затвердження в Україні вимог до технічних характеристик мобільного інтернету, за якими стежитиме Державна служба спеціального зв’язку.

Аналіз: Віцепрем’єр-міністр — Міністр цифрової трансформації Михайло Федоров заявив про  встановлення в Україні (вперше з часів відновлення незалежності) технічних показників якості мобільного інтернету, які відтепер затверджені Державною службою спеціального зв’язку та захисту інформації України. Встановлені критерії спонукатимуть операторів покращити мережу у невеликих містах та селах.

Тобто, незабаром всі оператори повинні гарантувати наступні показники: – швидкість завантаження файлів – не менше 2 Мбіт/с, – швидкість передачі файлів – не менше 0,5 Мбіт/с.

За результатами вивчення зазначеного прес-релізу цифрового відомства можливо стверджувати, що вимоги поширюватимуться в першу чергу до операторів мобільного зв’язку, що надають послугу доступу до мережі інтернет з використанням технології 4G.

Водночас слід зазначити, в теорії, 4G-мережа повинна забезпечувати швидкість завантаження даних до 700 Мбіт/с і передачі – до 90 Мбіт/с. Озвучені швидкісні параметри «трішки» не дотягують до стандарту 4G, встановлення такого низького порогу трішки дивує.

Однак  «Велика трійка» («Київстар», «Водафон», «Лайфсел») поки що не може забезпечити швидкий мобільний інтернет у всіх населених пунктах, хоча ліцензії передбачають надання послуги по всій території України.

Тому прийняття рішення щодо встановлення мінімальних показників швидкості можливо розцінювати як «стимул» (або іноді навіть «тиск») для великої трійки покращувати та розширювати мережу.

 

Новина: На промисловому майданчику ВП «Південно-Українська АЕС» ДП «НАЕК «Енергоатом» планують майнити крипту

Дата: 11.10.2021

Коротко: В Южноукраїнську відбулась презентація спільного освітнього проекту «Цифрова енергетична станція», що реалізовується компанією Hotmine та однією з українських атомних станцій.

Аналіз: ДП НАЕК «Енергоатом» та ТОВ «Спецхеш» підписали меморандум про співпрацю, який передбачає зведення цифрової енергетичної станції, а фактично розміщення поблизу ВП «Южно-Українська АЕС» ДП НАЕК «Енергоатом» (або на її території) обладнання для майнингу (добування) криптовалюти.

Представляв проект власник компанії Hotmine (ТОВ «Спецхеш») Олесь Слободенюк, який пропонує створити поблизу електростанції цифрової енергетичної станції (ЦЕС) потужністю 1 МВт з подальшим її нарощуванням до 100 МВт.

Для реалізації проекту не вистачає: відведеної земельної ділянки з підготовленим майданчиком, лінії енергоживлення, майнингового обладнання («асіки» або відеокарти), програмного забезпечення, лінії зв’язку для доступу до мережі інтернет, приміщення.

Проект знайшов підтримку з боку народного депутата України Артема Чорноморова, заступника голови Миколаївської ОДА з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації Романа Пашнєва.

Водночас, слід зазначити наступне.

ТОВ “Спецхеш” за підсумками 2020 року отримало збиток в понад 2,2 млн грн.

ТОВ “Спецхеш”  приймало участь в закупівлі (№ UA-2021-06-17-007948-b від 17.06.2021) інформаційного обладнання (послуги з оренди), що оголошувався ДП “НАЕК “Енергоатом” ВП “Южно-Українська АЕС”. Вартість закупівлі – 12 грн.

Можливо закупівля проведена з метою створення позитивного бекграунду (створення «наявності позитивного виконання попередніх замовлень»).

Далі.

Олесь Слободенюк має оформлений ФОП, який станом на 01.09.2021 мав податковий борг – 8 038.31 грн. Крім цього, його ідея щодо розміщення на АЕС «цифрових трансформаторів» для організації майнингу за рахунок залучення коштів від звичайних громадян (щось накшталт краунд-файдингу) має ознаки створення фінансової піраміди.

 

Новина: В керівництва держави з’явиться «червона кнопка» для відключення інтернету у разі виявлення кібер-загрози.

Дата: 11.10.2021

Коротко: Скоро у високопосадовців з’явиться «вимикач» для блокування державної інформаційної мережі у разі кібернетичної атаки.

Аналіз: Провідний експерт Національного координаційного центру кібербезпеки при Раді національної безпеки і оборони України (РНБО) Олександр Галущенко на Форумі цифрової трансформації 2.0 оголосив про завершення розробки системи зі встановлення мережевих обмежень (трафіку в мережі інтернет) для державних органів у разі критичних кіберзагроз.

Наразі запуск вказаної системи (т.зв. «червоної кнопки») потребує внесення змін до чинного законодавства.

По суті перша частина вказаної системи, можливо, являє собою програму, що запущена на спеціалізованих пристроях, який розміщується на вході до граничного маршрутизатора та аналізує трафік і у разі виявлення аномалій в ньому (наприклад DDos атак) здійснює його перенаправлення до так званої «чорної ями».

Друга частина – це система оповіщення. При надходженні відповідного сигналу всі спеціалізовані пристрої переходять в режим фільтрації.

Захід на часі, особливо в умовах постійного кібернетичного тиску на державну мережу.

Новина: В Києві відбувся Форум цифрової трансформації 2.0

Дата: 11.10.2021

Коротко: В Києві відбувся (фактично) китайський форум цифрової трансформації присвячений впровадженню на території України технології мобільного доступу до мережі інтернет наступного покоління (5G).

Аналіз: Компанія «Хуавей Україна» провела в НСК «Олімпійський» Форум цифрової трансформації 2.0.

Під час заходу представники іноземних та українських компаній поділилися своїм досвідом та баченням розвитку галузі.

Спікерами цьогорічного форуму були – Михайло Федоров (віце-прем’єр-міністр, міністр цифрової трансформації України), Ярослав Пондер (голова офісу ITU в Європі), Штефан Зеле (генеральний директор Coleago Consulting), Олександр Галущенко (головний експерт Ради національної безпеки та оборони України), Андрій Набок (голова напряму фіксованого широкосмугового доступу (FBB), Міністерство цифрової трансформації України), Вінсент Гарн’є (генеральний директор, FTTH Council Europe), та інші.

Аналізуючи виступи спікерів та звертаючи на увагу інтереси яких компаній вони представляють склалось наступне враження.

FTTH Council Europe (Бельгія), можливо, отримає замовлення або сприяння в отриманні частки ринку у сфері продажу на території України оптичного волокна.

На сьогодні, саме на розвиток оптико-волоконної мережі Мінцифри робить ставку.

Китайська компанія «Хуавей» можливо отримає преференції з боку Уряду під час розгортання в Україні мережі мобільного доступу до інтернету наступного покоління (5G).

Впевненості вказаному твердженню додає те, що китайська компанія вже проводить маркетингову компанію на території Україні. Наприклад,  презентувала пересувний демонстраційний майданчик де можна ознайомитися з практичним застосуванням новітніх технологій (такі як технологія 5G, штучний інтелект та хмарні обчислення). Також поширена інформація про анонсоване тестування технології 5G, що відбудеться на території інноваційного парку UNIT.City (власник В. Хмельницький).

Водночас, слід звернути увагу на те, що США включив продукцію Huawei в “чорний список”, оскільки вважають, що китайський виробник причетний до виготовлення шпигунського обладнання.

На цьому фоні Кабмін 04.09.2021 переніс аукціон з продажу частот 5G на лютий 2022 року з причин недостатнього бюджетного фінансування – що (погодьтесь) викликає сумніви, можливо реальні причини були іншими.

Враховуючи вищевикладене, можливо припустити, що Україна (в особі Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України) фактично вже обрала постачальника (саме Huawei)  обладнання для розгортання мережі 5G та можливо вже почала його сертифікацію незважаючи на негативну реакцію США.

При цьому інформація щодо входження на ринок України інших виробників не поширюється.

 

Новина: Оголошений тендер на розробку проекту «Е-Підприємець»

Дата: 12.10.2021

Коротко: Єдиний портал надання державних послуг «Дія» отримає черговий новий інструмент (сервіс) за рахунок «грандових» коштів.

Аналіз: 11.10.2021 Естонська Академія електронного урядування в рамках проекту EU4DigitalUA оголосила тендер на закупівлю послуг з розробки першої частини комплексної електронної послуги “е-Підприємець”.

Предметом тендеру є послуги з розробка першої частини електронних послуг, а саме технічного завдання на розробку комплексної електронної послуги «е-Підприємець» та прототипи інтерфейсів.

Міністерство цифрової трансформації України має інтегрувати вказану систему в єдиний портал державних послуг країни “Diia Portal”.

Теоретично вказаний сервіс має сприяти відкриттю громадянам України власної справи.

Однак, чомусь на сайті державних закупівель Естонії не вказано вартість робіт, зазначено лише, що вартість розробки першої частини комплексної електронної послуги “е-Підприємець” має складати 25 відсотків від загального бюджету.

Ніщо так не викликає занепокоєння як відсутність інформації щодо вартості замовлених послуг.

Заявки на тендер можна подати до 11.11.2021 року. Термін виконання замовлення 18 місяців. Маємо надію, що ми дізнаємося хто буде виконавцем робіт.

ІНШІ ПУБЛІКАЦІЇ